Úvod / Články / Zdravie z demižóna
Tlačiť

Zdravie z demižóna

Pre niekoho leto znamená čas strávený pri mori, niekto si ho nevie predstaviť bez týždňa či dvoch na horách. Niekto vyhľadáva miesto, kde stretne čo najmenej ľudí, iný si užíva preplnené turistické pamiatky.

Zdravie z demižóna

Pre niekoho leto znamená čas strávený pri mori, niekto si ho nevie predstaviť bez týždňa či dvoch na horách. Niekto vyhľadáva miesto, kde stretne čo najmenej ľudí, iný si užíva preplnené turistické pamiatky. Pre väčšinu ľudí majú ale letné týždne zvláštnu príchuť slobody a keď sa chýlia ku koncu, hľadíme na ne s nostalgiou, ba až smútkom. A čo tak urobiť si tento rok taký plán, aby sme sa na toto obdobie mohli tešiť? Jarmoky, trhy, ochutnávky vína, posedenia s priateľmi... a ak patríte k milovníkom burčiaku, máte o dôvod na radosť navyše. Jeho sezóna začína práve v auguste.

Nie sú bublinky ako bublinky

O čo vlastne ide? Oficiálna definícia burčiaku, ktorú nájdete v zákone o vinohradníctve a vinárstve, hovorí o čiastočne prekvasenom hroznovom mušte z hrozna, ktoré musí byť dopestované aj spracované na území Slovenska. Je to teda akýsi medziprodukt pri výrobe vína. Vylisovaním hrozna sa získava sladká šťava, mušt, ktorý časom začína kvasiť  Cukor sa mení na alkohol a oxid uhličitý. Tým vznikajú jemné bublinky typické pre burčiak. Najčastejšie sa na jeho výrobu používajú odrody Irsai Oliver, Muškát moravský a Veltlínske červené. Vďaka hroznu a kvasinkám je burčiak zdrojom mnohých prospešných látok. Nájdete v ňom celý zoznam vitamínov skupiny B, železo, zinok, nikotínamid, kyselinu nikotínovú aj pantotenovú. Poďakuje vám teda vaše trávenie, nervová sústava, srdcovo-cievny systém, ale aj vaše vlasy a pleť. Hlavne červený burčiak, ktorý obsahuje silný antioxidant resveratrol, pomáha predchádzať civilizačným ochoreniam a spomaľuje starnutie.

Na výzore záleží

Ak chcete zužitkovať to dobré, čo burčiak ponúka, a súčasne sa vyhnúť problémom, ktoré môžu byť s jeho konzumáciou spojené, dodržte niekoľko zásad. Tú prvú asi tušíte – hlavne s mierou! Dva až tri deci denne úplne stačia. Ani striedmosť vám však nepomôže, ak si nevyberiete správne. Siahajte po burčiaku svetlej mliečno-žltej farby. Oblúkom sa vyhnite hnedému burčiaku so sedimentom na dne fľaše, spolu s nápojom by ste vypili aj zvyšky zeminy, prach, postreky či plesne. Po vizuálnom zhodnotení ho ovoňajte (príjemná vôňa ovocia sa v ňom spája s vôňou kvasiniek) a ochutnajte (dobrý burčiak nie je príliš sladký).  Burčiak nenakupujte do zásoby. V chladničke (s povoleným vrchnáčikom, aby mohol unikať oxid uhličitý) síce chvíľu vydrží, ale mení sa jeho chuť aj kvalita. Znižuje sa podiel cukru a zvyšuje sa percento alkoholu. Či ste výrobca alebo len konzument, chystajte demižóny, aby vás sezóna nezastihla nepripravených.

Galéria k článku

K článku neboli pridané žiadne iné obrázky.

Komentáre k článku

Doposiaľ nebol pridaný žiadny komentár.

Komentáre môžu pridávať len registrovaní užívatelia.

Vybrané články

Prečo by ste nikdy nemali skladovať cibuľu so zemiakmi – plus ďalšie ovocie a zelenina, ktoré nejdú

Prečo by ste nikdy nemali skladovať cibuľu so zemiakmi – plus ďalšie ovocie a zelenina, ktoré nejdú

Všetko záleží na tom, ktoré druhy ovocia a zeleniny prirodzene vytvárajú etylén a ktoré absorbujú tento pre človeka…

Skladovanie paradajok: Patria do chladničky, alebo nie?

Skladovanie paradajok: Patria do chladničky, alebo nie?

Zase sú otlčené, bez chute alebo sú prezreté? Ako správne skladovať paradajky, podporiť ich dozrievanie? Majú paradajky…

Kapustnica vs zelňačka

Kapustnica vs zelňačka

Kyslú kapustu milujú nielen Slováci. Jej obľuba je vysoká aj u našich západných susedov v Česku. U nás prevláda…

Bohatý zdroj vlákniny a vitamínov - sušené ovocie

Bohatý zdroj vlákniny a vitamínov - sušené ovocie

Sušenie ovocia je šetrný spôsob spracovania úrody zo záhrady a v minulosti patrilo medzi najjednoduchšiu formu zachovania…

Nákupný košík