Vtáčia búdka
Malé operence budú vítať každé sústo, ktoré im pripravíte do vtáčej búdky či kŕmidla. Počas mrazivých dní stratia totiž až pätinu svojej hmotnosti.

Malé operence budú vítať každé sústo, ktoré im pripravíte do vtáčej búdky či kŕmidla. Počas mrazivých dní stratia totiž až pätinu svojej hmotnosti.
Povesiť na strom alebo pod strechu vtáčiu búdku či kŕmidlo môže byť tým najpríjemnejším rozhodnutím pred zimou. Hlavne vtedy, ak máte na neho dobrý výhľad z okna a budete sa môcť potešiť malými či väčšími vtáčikmi ako si pochutnávajú na pripravených dobrôtkach alebo vás bude hriať dobrý pocit, že ste im poskytli aspoň dočasné bydlisko pred chladom a vetrom.
Hravý tvar búdky poteší vás aj vtáky
Drobní operenci ocenia, ak búdka či kŕmidlo bude mať prekrytie strieškou a jeho bočné strany ho ochránia pred vetrom. Dôležitou súčasťou búdky je priestor na potravu. Ten by mal byť chránený pred dažďom, aby kŕmenie nezmoklo a nezačalo hniť. Dobrou voľbou je aj konštrukcia kŕmidla, ktoré má odtokovú drážku odkiaľ voda môže plynule odtekať a nevytvára tak mláku, v ktorej zrnká obilnín alebo semienka zbytočne nezvlhnú.
Miesto pre búdku je kľúčové
Búdky a kŕmidlá umiestnite v dostatočnej výške od zeme, minimálne 1,5 metra, tak aby sa k nim nedostali drobný predátori ako sú mačky či kuny. Ak ich bude vešať na strom, a je dostatočne mohutný, zaveste ich na silnejší konár, a to aj viac ako jeden meter od kmeňa. Opäť je to na ich ochranu.
Loj, semienka aj mäso - vhodná strava pre operence
Vhodným krmivom pre drobné vtáčiky sú ovsené vločky, semená slnečnice, zrnká obilnín. Z domácej špajze môžete vytvoriť aj tukové guličky z loja, spojené v nesolenou varenou ryžou a nadrobno nasekaným mäsom.
Galéria k článku
K článku neboli pridané žiadne iné obrázky.
Komentáre k článku
Doposiaľ nebol pridaný žiadny komentár.
Komentáre môžu pridávať len registrovaní užívatelia.