Úvod / Články / Voda v záhrade
Tlačiť

Voda v záhrade

Kvapka vody prináša život všade tam, kam dopadne.

Voda v záhrade

Voda má pri obhospodarovaní pôdy kľúčovú úlohu. Na to, aby bola výťažnosť pri pestovaní plodín čo najvyššia musia sa stretnúť tri elementy, ktoré sú mimoriadne dôležité – kvalitná pôda, zálievka a priaznivé klimatické podmienky.

Faktor pôdy a vody je niečo čo je možné ovplyvniť činnosťou každého pestovateľa, no počasiu žiaľ nie je možné rozkázať. Podľa druhu pestovanej rastliny je volený spôsob starostlivosti o pôdu kompostom, zálievkou s prírodným hnojivom alebo aditívom do pôdy. Dôležité je mať pôdu „čistú“ t. j. mať ju bez škodcov, ktorí by si pochutnávali na korienkoch mladých rastlín, alebo krtkov, ktorí sa pustia do nekontrolovaného presunu pod záhonmi.

Je dôležité, aby bola pôda skyprená do hĺbky rýľovaní a bola očistená od náletovej buriny. Do takto pripravenej pôdy sa môžete pustiť do jarnej/jesennej výsadby. V teplejších oblastiach je možné siať mrkvu, hrášok, cesnak či cibuľku už vo februári. Sú to totiž rastlinky, ktoré znesú aj mierne mínusové teploty. Naopak výsadbu predpestovaných priesad ako sú kaleráb, karfiol, kapusta či paradajky a papriku je vhodné naplánovať až na apríl/máj v závislosti na mieste výsadby. Na severe Slovenska to určite nebude skôr ako v druhej polovici mája, no juh Slovenska je známy teplejším podnebím a tam výsadba začína značne skôr.

Pri teplej jari v čase rastu, v lete pri tvorbe plodín a nepravidelných dažďových prehánkach, nezabúdajte pravidelne vašu záhradku polievať. Vhodná je odstáta voda. Či to bude prostredníctvom ručného polievania a nosenia krhiel po záhrade alebo hadicou s rozstrekovacou pištoľou je na individuálnych možnostiach, ktorým je nutné sa prispôsobiť. Tam, kde nie je možnosť získať vodu na polievanie zo studní alebo tečúceho vodného zdroja sa voda zachytáva do rôznych sudov pri daždi. Nezabúdajte sudy na vodu prikrývať, aby sa nestali miestom na liahnutie komárov. Znepríjemnili by ste si tým pobyt v záhrade.

Čas zberu dozretých plodín v neskorom lete a na začiatku jesene je individuálny podľa druhov pestovaných rastlín a polohy. Keď plodina ukončila rodenie, je na čase dať hriadku do poriadku. Vyrodené, suché rastliny vytrháme zo záhonov a umiestnime ich na kompost, aby došlo k ich ďalšiemu zhodnoteniu a v budúcnosti bude toto prírodné hnojivo vítanou chuťovkou pre pôdu. Hriadky dôkladne prerýľujeme, a pokiaľ je pôda kyslá, posypeme vápnom na zníženie pH. Záhrada bude odpočívať celú zimu a čakať na ďalšiu jar pripravená na novú výsadbu.

Galéria k článku

K článku neboli pridané žiadne iné obrázky.

Komentáre k článku

Doposiaľ nebol pridaný žiadny komentár.

Komentáre môžu pridávať len registrovaní užívatelia.

Vybrané články

Prečo by ste nikdy nemali skladovať cibuľu so zemiakmi – plus ďalšie ovocie a zelenina, ktoré nejdú

Prečo by ste nikdy nemali skladovať cibuľu so zemiakmi – plus ďalšie ovocie a zelenina, ktoré nejdú

Všetko záleží na tom, ktoré druhy ovocia a zeleniny prirodzene vytvárajú etylén a ktoré absorbujú tento pre človeka…

Skladovanie paradajok: Patria do chladničky, alebo nie?

Skladovanie paradajok: Patria do chladničky, alebo nie?

Zase sú otlčené, bez chute alebo sú prezreté? Ako správne skladovať paradajky, podporiť ich dozrievanie? Majú paradajky…

Kapustnica vs zelňačka

Kapustnica vs zelňačka

Kyslú kapustu milujú nielen Slováci. Jej obľuba je vysoká aj u našich západných susedov v Česku. U nás prevláda…

Bohatý zdroj vlákniny a vitamínov - sušené ovocie

Bohatý zdroj vlákniny a vitamínov - sušené ovocie

Sušenie ovocia je šetrný spôsob spracovania úrody zo záhrady a v minulosti patrilo medzi najjednoduchšiu formu zachovania…

Nákupný košík