Úvod / Články / Uskladnite svoju úrodu až do jari
Tlačiť

Uskladnite svoju úrodu až do jari

Dozreté ovocie a zeleniny si pýta svoje miesto v pivnici. Ako na to?

Uskladnite svoju úrodu až do jari

Jesenné práce v záhrade sú v plnom prúde. Zber úrody je jeho nevyhnutnou súčasťou. Dozrieva ovocie na stromoch a aj záhony sa hlásia o pozornosť.

Skladujte iba zdravé plody

Na skladovanie vyberajte iba dozreté a nepoškodené plodiny. Jemne poškodenú zeleninu a ovocie sa snažte zužitkovať čo najskôr.

Jadroviny ako sú jablká a hrušky, ktoré chcete uskladniť v prepravkách na neskoršiu konzumáciu oberajte zo stromov jemne nezrelé. Dôkladne si vyberajte kusy, ktoré budú uskladnené. Vylúčte z uskladnenia všetky poškodené, napadnuté plody. Ak neustriehnete kvalitu uskladneného ovocia môže sa stať, že jeden poškodený kus nakazí ostatné ovocie v prepravke. Triedenie je nevyhnutné.

Ideálne miesto na stohovanie prepraviek

Priestor na uskladnenie by nemal byť vystavený striedaniu teplôt a svetla. Ideálnom je zapustená pivnica, ktorá má stabilnú teplotu a vyššiu vlhkosť s vetraním. Možnosť regulovať vetranie je výborná nielen preto, že ním dokážete regulovať teplotu, ale zabezpečí sa tým aj pohyb vzduchu a tak sa predchádza množeniu húb. Nižšia teplota a vysoká vlhkosť sú ideálnou kombináciou k uskladneniu ovocia či zeleniny, pri týchto podmienkach dochádza k minimálnemu odparovaniu vody. Plody si  uchovajú svoju sviežosť, chuť a farbu až do jarných mesiacov.

Recyklujte noviny aj doma

Ovocie zabaľte po jednom do jednotlivých listov novinového papiera. Baľte nepoškodené, umyté a suché kusy. Novinový papier zabezpečí, že plody sa nebudú vzájomne dotýkať a prenášať medzi sebou hnilobu, ak by k nej prišlo. Ukladajte ovocie v jednej vrstve. Debničky môžete na seba klásť, v tomto sa nemusíte obmedzovať. V pivnici zabezpečte ideálnu teplotu do 5 st Celzia a vlhkosť v rozpätí 85 – 90 %. Do priestorov, kde bude skladované ovocie nepatria prchavé látky ako sú benzín či rôzne postreky a hnojivo. Vyhnite sa spoločnému skladovaniu ovocia a zeleniny, ich pachy sa budú vzájomne nepriaznivo ovplyvňovať. Ak to nie je možné, tak zeleninu radšej skladujte v piesku.

Extra tip:
Nezbierajte ovocie, ktoré sa práve vyhrieva na slniečku. Ak by vás to akokoľvek lákalo. Pre skladovanie je lepšie, ak ovocie nie je teplé. Zbierajte ho radšej ráno alebo večer. Ak to nie je možné, nechajte ovocie cez noc ochladiť a až na druhý deň ho uložte.

Galéria k článku

K článku neboli pridané žiadne iné obrázky.

Komentáre k článku

Doposiaľ nebol pridaný žiadny komentár.

Komentáre môžu pridávať len registrovaní užívatelia.

Vybrané články

Domáca zázvorovica

Domáca zázvorovica

Ako môže ostrý a štipľavý zázvor podporiť našu imunitu? Okrem klasickej kombinácie strúhaného zázvoru, citrónovej…

Rastliny pestované vo vode

Rastliny pestované vo vode

Pestovanie rastlín vo vode, trend alebo nevyhnutnosť?

Čo s prebytkom ovocia – ovocná koža

Čo s prebytkom ovocia – ovocná koža

Neváhajte a prepadnite zdravému maškrteniu. Potešíte seba aj svoju imunitu.

Čo budete robiť prvý štvrtok v novembri?

Čo budete robiť prvý štvrtok v novembri?

Oslava úrody hrozna v prvej podobe.

Nákupný košík