Úvod / Články / Tá správna spoločnosť na každú cestu – v lete aj v zime
Tlačiť

Tá správna spoločnosť na každú cestu – v lete aj v zime

Nie je nič príjemnejšie ako sa v treskúcej zime ohriať dúškom teplého čaju a v lete schladiť hltom studenej vody.

Tá správna spoločnosť na každú cestu – v lete aj v zime

Termoska sa nám najčastejšie spája s pobytom na studenom zimnom vzduchu. Na lyžovačke či túre zahreje už len predstava horúceho čaju alebo kávy. Termosky však nemusíte odložiť ani so zvyšujúcimi sa teplotami. Rovnako dobre poslúžia na uchovávanie chladných nápojov, ktoré prinesú želané osvieženie do sparných letných dní – bez ohľadu na to, či ich budete tráviť na pláži alebo v dusnej atmosfére kancelárie.

Zabudnite na krehké sklenené nádoby spred niekoľkých rokov, v ktorých ste po trošku hrboľatom pochode namiesto teplého nápoja našli už len črepy. Dnes sa termosky vyrábajú z veľmi odolných materiálov, ktoré prežijú nejednu turistickú sezónu. Hoci sa nájdu aj menej kvalitné plastové, väčšina termosiek je vyrábaná z nerezovej ocele. Sú odolné a pritom ľahké. Základom je dvojplášťová konštrukcia. Medzi dvoma stenami sa nachádza vákuum, vďaka ktorému nedochádza k tepelnej výmene medzi obsahom termosky a vonkajším okolím. Ak chcete, aby termoska plnila svoju funkciu čo najlepšie a nedochádzalo k zbytočným únikom tepla, správne ju naplňte – pred tým, ako do nej nalejete horúci čaj, zohrejte steny termosky horúcou vodou. Ak chcete, aby ostal nápoj naopak čo najdlhšie studený, steny termosky pred naplnením schlaďte.

Ak plánujete termosku používať na výletoch alebo cestou do práce, oceníte vrchnáky, z ktorých sa dá piť, ak ju budete mať doma či v kancelárii na stole, poteší zase dávkovacia hlavica. Objem termosiek sa pohybuje od niekoľko decilitrov po niekoľko litrov, takže určite nájdete tú svoju či už potrebujete zabezpečiť pitný režim na celý deň alebo chcete niečo skladné do kabelky. Dnes už nezaostávajú ani dizajnom – vybrať si môžete z klasických nerezových povrchov, ale aj z rôznych iných jednofarebných prevedení alebo termosiek s obrázkami, ktoré môžu k pravidelnému pitiu motivovať vašu ratolesť.

Aby termoska slúžila čo najdlhšie, poctivo sa o ňu starajte. Samozrejmosťou musí byť okamžité vypláchnutie a vyčistenie čistiacim prostriedkom na riad. Rovnako dôležité je aj dôkladné vysušenie. Ak sa vám zdá, že sa vám v termoske usadil vodný kameň, stačí použiť trochu octu, ktorý zalejete horúcou vodou a necháte odstáť.

Galéria k článku

K článku neboli pridané žiadne iné obrázky.

Komentáre k článku

Doposiaľ nebol pridaný žiadny komentár.

Komentáre môžu pridávať len registrovaní užívatelia.

Vybrané články

Prečo by ste nikdy nemali skladovať cibuľu so zemiakmi – plus ďalšie ovocie a zelenina, ktoré nejdú

Prečo by ste nikdy nemali skladovať cibuľu so zemiakmi – plus ďalšie ovocie a zelenina, ktoré nejdú

Všetko záleží na tom, ktoré druhy ovocia a zeleniny prirodzene vytvárajú etylén a ktoré absorbujú tento pre človeka…

Skladovanie paradajok: Patria do chladničky, alebo nie?

Skladovanie paradajok: Patria do chladničky, alebo nie?

Zase sú otlčené, bez chute alebo sú prezreté? Ako správne skladovať paradajky, podporiť ich dozrievanie? Majú paradajky…

Kapustnica vs zelňačka

Kapustnica vs zelňačka

Kyslú kapustu milujú nielen Slováci. Jej obľuba je vysoká aj u našich západných susedov v Česku. U nás prevláda…

Bohatý zdroj vlákniny a vitamínov - sušené ovocie

Bohatý zdroj vlákniny a vitamínov - sušené ovocie

Sušenie ovocia je šetrný spôsob spracovania úrody zo záhrady a v minulosti patrilo medzi najjednoduchšiu formu zachovania…

Nákupný košík