Úvod / Články / Slovenské zlato
Tlačiť

Slovenské zlato

Vďaka okolnostiam, ktoré prispeli k neúrode obilia v rokoch 1771 - 1773 a poľnohospodárskej reforme Márie Terézie sa pestovanie zemiakov stalo našou národnou tradíciou.

Slovenské zlato

Zemiaky na Slovensku možno nie sú tak dlho ako ste si mysleli. Podľa zdrojov mohla byť ich cesta k nám prostredníctvom mnícha Cypriána z Červeného Kláštora v roku 1754 alebo ich priniesli mladí vzdelanci, ktorí študovali na univerzitách v západnej Európe. Jeden z nich – Tomáš Šváby, ich nechal rozmnožiť a začal pestovanie vo Veľkej Lesnej. Práve tu získali zemiaky aj svoj nárečový výraz „švábka“. Prvé pokusy o pestovanie zemiakov na našom území boli na Liptove v druhej polovici 18. storočia.

Chlieb náš kažodenný

Zemiaky v čase neúrody obilia zachránili našich predkov pred hladom. Ďalším vítaným bonusom zemiakov bol obsah vitamínu C, ktorí obyvateľstvo chránil v minulej dobe pred skorbutom.

Pestovať sa dajú takmer všade - no na púšti by sme to neodporúčali

Zemiakom vyhovuje chladnejšie vlhké podnebie. Aj pre neúrodnú a chladnú pôdu v severnej časti Slovenska sa zemiaky začali pestovať práve na Spiši, Liptove a Orave. Sú nenáročné na kvalitu a zloženie pôdy, no nevyhovuje im príliš mokrá a piesčitá pôda. Všeobecne môžeme tvrdiť, že zemiakom sa darí na celom našom území. Vo veľkom sa však pestujú iba v severnej časti s ohľadom na kvalitu pôdy v južnej časti Slovenska, ktorá sa využíva na pestovanie obilnín a olejnín.

Skladovanie vo vlhku je nevítané

Zemiaky je potrebné skladovať v tmavom a suchom prostredí. Nesmú zamrznúť. Najvhodnejšia na ich skladovanie je pivnica na zeleninu a ich uloženie do prepraviek, v ktorej môže cirkulovať vzduch. Vhodné sú prepravky z plastu, sieťované vrecia a prútené koše. Ak nie je možné zabezpečiť takéto nádoby, vysteľte nádobu na uskladnenie zemiakov savým papierom – napríklad novinovým a pri navlhnutí ho vymeňte.
Vysoká vlhkosť v pivnici podporí tvorbu plesní a húb, ktoré napádajú zemiaky a podporia ich klíčivosť, ak je teplo.


Na kvalitu uskladnených zemiakov vplýva – miesto uskladnenia, spôsob uloženia a pravidelná kontrola. Pokiaľ budú v rovnováhe, dočkáte sa pevných a chutných zemiakov až do jari.

Galéria k článku

K článku neboli pridané žiadne iné obrázky.

Komentáre k článku

Doposiaľ nebol pridaný žiadny komentár.

Komentáre môžu pridávať len registrovaní užívatelia.

Vybrané články

Prečo by ste nikdy nemali skladovať cibuľu so zemiakmi – plus ďalšie ovocie a zelenina, ktoré nejdú

Prečo by ste nikdy nemali skladovať cibuľu so zemiakmi – plus ďalšie ovocie a zelenina, ktoré nejdú

Všetko záleží na tom, ktoré druhy ovocia a zeleniny prirodzene vytvárajú etylén a ktoré absorbujú tento pre človeka…

Skladovanie paradajok: Patria do chladničky, alebo nie?

Skladovanie paradajok: Patria do chladničky, alebo nie?

Zase sú otlčené, bez chute alebo sú prezreté? Ako správne skladovať paradajky, podporiť ich dozrievanie? Majú paradajky…

Kapustnica vs zelňačka

Kapustnica vs zelňačka

Kyslú kapustu milujú nielen Slováci. Jej obľuba je vysoká aj u našich západných susedov v Česku. U nás prevláda…

Bohatý zdroj vlákniny a vitamínov - sušené ovocie

Bohatý zdroj vlákniny a vitamínov - sušené ovocie

Sušenie ovocia je šetrný spôsob spracovania úrody zo záhrady a v minulosti patrilo medzi najjednoduchšiu formu zachovania…

Nákupný košík