Úvod / Články / Skladovanie paradajok: Patria do chladničky, alebo nie?
Tlačiť

Skladovanie paradajok: Patria do chladničky, alebo nie?

Zase sú otlčené, bez chute alebo sú prezreté? Ako správne skladovať paradajky, podporiť ich dozrievanie? Majú paradajky priaznivý vplyv na zdravie? Na tieto bežné otázky sa vám pokúsime zodpovedať.

Skladovanie paradajok: Patria do chladničky, alebo nie?

Počas celého roka sa paradajky nachádzajú v našich jedálničkoch – či už v čerstvej podobe, alebo vo forme rôzne predpripravených omáčkach, pretlakoch alebo konzervovaných formách. Táto plodová zelenina je skrátka neoddeliteľnou súčasťou kuchyne vo všetkých kútoch sveta. Čo však znamená, že sa okolo paradajok rojí mnoho mýtov. Pokiaľ ide o zrenie, skladovanie a uchovanie tejto dobroty, neverte všetkému, čo budete počuť.

Izbová teplota verzus chladnička
 

Paradajky by sa mali skladovať pri izbovej teplote, avšak len pokiaľ nie sú veľmi, veľmi zrelé. Platí, že ak chcete proces zrenia zastaviť, môžete ich dať do chladničky, teda schladiť, ale maximálne na jeden až dva dni. Nikdy však nedávajte do chladničky nezrelé paradajky, pretože chlad prerušuje proces dozrievania. Ak dáte nezrelé paradajky do chladničky, nikdy nebudú také chutné, ako by mohli byť, keby ste ich nechali vyložené. Chlad tiež ničí bunkové membrány paradajok, a tým sa ich dužina stáva múčnatou. Paradajky teda patria na vzduch. Uchovávajte ich v miske. Je výhodnejšie nakupovať paradajky častejšie ako kúpiť väčšie množstvo naraz a dať ich do chladničky, kde budú strácať svoju chuť.

Zmrazenie paradajok uchová ich chuť
 

Na zamrazovanie sú lepšie nakrájané zrelé a sladké paradajky. Väčšie plody blanšírujte v horúcej vode a následne hneď ochlaďte v studenej. Šupku olúpte a paradajku nakrájajte. Kúsky dajte do vrecka alebo plastovej krabičky a vložte do mrazničky. V prípade zavárania strácajú paradajky svoju konzistenciu a chuť. Skvelým druhom skladovania paradajok je ale napríklad domáci kečup.

Stonka ako tlmič?
 

Paradajky rastú na rastlinách približne 1,5 -2 m vysokých. Ich plody sa tvoria na rozvetvených stonkách. Častokrát ich zber prebieha tak, že sa celá stonka odstrihne a plody majú rôznu intenzitu dozrievania. Stonka im môže pomôcť dozrieť, paradajka nie je odstrihnutá od výživy. No ako správne skladovať paradajky so stopkou? Sú názory, že stonka má byť umiestnená smerom hore a plody sa majú dotýkať misy. Iná teória hovorí o tom, že stopku je potrebné umiestniť dolu a bude tak tvoriť nárazník medzi plodmi a misky. Zabráni tak nežiadúcemu otlčeniu plodov. 

Papierový inkubátor
 

Paradajky zbierajte priebežne, tak ako dozrievajú. Ak však ich sezóna končí, na rastlinách je už len pár plodov, teploty im vonku alebo v skleníku už nedoprajú prirodzené dozriete, nezúfajte. Je možné im pomôcť. Pozbierajte úrodu, vložte ich do papierového vrecka a zatvorte ich. Zeleninový náklad nechajte na teplom a suchom mieste a denne zisťujte, ako na tom vaše paradajky sú. Priebežne po dozretí odoberajte.

Paradajky a zdravie
 

Možno vás to prekvapí, ale vedci skúmajú jej vzťah k prevencii rakoviny prsníka, močového mechúra, krčka maternice, hrubého čreva a konečníka, žalúdka, pľúc, vaječníkov, pankreasu a prostaty. Využíva sa aj ako prevencia cukrovky, srdcových chorôb a ciev (kardiovaskulárne ochorenia) a astmy. Niektorí ľudia na paradajky nedajú dopustiť pri liečbe vysokého krvného tlaku, osteoporózy, bežného prechladnutia, zimnice a porúch trávenia. Vysvetlenie je pritom jednoduché.
Paradajky obsahujú chemikáliu zvanú lykopén, o ktorej sa predpokladá, že hrá úlohu v prevencii rakoviny. (Pre telo je jednoduchšie prijímať lykopén pochádzajúci z paradajkových produktov, ako je paradajková pasta alebo šťava.)

Galéria k článku

K článku neboli pridané žiadne iné obrázky.

Komentáre k článku

Doposiaľ nebol pridaný žiadny komentár.

Komentáre môžu pridávať len registrovaní užívatelia.

Vybrané články

Prečo by ste nikdy nemali skladovať cibuľu so zemiakmi – plus ďalšie ovocie a zelenina, ktoré nejdú

Prečo by ste nikdy nemali skladovať cibuľu so zemiakmi – plus ďalšie ovocie a zelenina, ktoré nejdú

Všetko záleží na tom, ktoré druhy ovocia a zeleniny prirodzene vytvárajú etylén a ktoré absorbujú tento pre človeka…

Skladovanie paradajok: Patria do chladničky, alebo nie?

Skladovanie paradajok: Patria do chladničky, alebo nie?

Zase sú otlčené, bez chute alebo sú prezreté? Ako správne skladovať paradajky, podporiť ich dozrievanie? Majú paradajky…

Kapustnica vs zelňačka

Kapustnica vs zelňačka

Kyslú kapustu milujú nielen Slováci. Jej obľuba je vysoká aj u našich západných susedov v Česku. U nás prevláda…

Bohatý zdroj vlákniny a vitamínov - sušené ovocie

Bohatý zdroj vlákniny a vitamínov - sušené ovocie

Sušenie ovocia je šetrný spôsob spracovania úrody zo záhrady a v minulosti patrilo medzi najjednoduchšiu formu zachovania…

Nákupný košík