Úvod / Články / Rastliny pestované vo vode
Tlačiť

Rastliny pestované vo vode

Pestovanie rastlín vo vode, trend alebo nevyhnutnosť?

Rastliny pestované vo vode

Rastliny pestované pre radosť či úžitok dostanú nový impulz, ak zvolíte k ich starostlivosti nový prístup.

Na pestovanie izbových kvetov, byliniek alebo zeleniny nemusíte vynaložiť veľa námahy, ak si zvolíte vhodný druh a spôsob. Starostlivosť o zeleň by vám mala prinášať potešenie a oku lahodiacu zelenú farbu s upokojujúcim účinkom. Skúste tento krát zvoliť hydropóniu, pestovanie rastlín vo vode. Postačuje k tomu obyčajná nádoba, ktorá nebude prepúšťať vodu – vhodné sú skla, plastu či keramiky. Kovové nádoby v tomto prípade neodporúčame, môže dôjsť ku korózii materiálu a uvoľneniu železa do vody a niektoré povrchy opatrené nástrekom môžu zreagovať s hnojivom. Môžete zvoliť aj špeciálne kvetináče na hydropóniu, ktoré sú napojené na pravidelnú závlahu.

Uvážený výber rastlín na pestovanie

Pre všetky prípady platí – vyberajte zdravé  a silné rastliny, vodu na zálievku voľte odstátu aspoň jeden deň a vyberajte miesto s dobrým prístupom svetla bez mohutného prievanu. Po vytvorení nových koreňov doprajte rastlinám pravidelnú dávku tekutého hnojiva, aby mali dostatočný prívod živín. Hnojivo sa podáva do vody v nižších dávkach ako pri konvenčnom pestovaní v pôde, nezabúdajte. Pridávanie výživy si pre kvety naplánujte aspoň raz do mesiaca.

Vhodnými rastlinami na pestovanie vo vode sú zelené bylinky – bazalka, mäta, medovka. Stačí odrezok zdravej rastliny, kvetináč, voda a slnko. Už zakrátko si rastlina vytvorí nové korienky a bude nasávať vodu z nového koreňového systému a rásť. Podobne ako sa pestujú bylinky môžete postupovať pri niektorých druhoch izbových kvetov – výborný je na to popínavý brečtan alebo obľúbený bambus. Ten sa vyslovene predáva ako rastlina pestovaná vo vode. Nakoľko ide o vyššiu rastlinu, jej vzpriamenosť môžete podporiť vložením kameňov ku koreňom vo vode – budú ju tak držať. No nie je to podmienkou. Zrezané časti koreňovej zeleniny ako je petržlen, mrkva či zeler zakoreníte v plytkej nádobe s vodou  a dostatočným prístupom k slnku. Vyženú nové lístky, ktoré môžete zužitkovať pri varení. V tomto prípade je ideálnym miestom na vytvorenie „zimnej záhradky z vňatí“ parapetná doska v kuchynke.

Galéria k článku

K článku neboli pridané žiadne iné obrázky.

Komentáre k článku

Doposiaľ nebol pridaný žiadny komentár.

Komentáre môžu pridávať len registrovaní užívatelia.

Vybrané články

Prečo by ste nikdy nemali skladovať cibuľu so zemiakmi – plus ďalšie ovocie a zelenina, ktoré nejdú

Prečo by ste nikdy nemali skladovať cibuľu so zemiakmi – plus ďalšie ovocie a zelenina, ktoré nejdú

Všetko záleží na tom, ktoré druhy ovocia a zeleniny prirodzene vytvárajú etylén a ktoré absorbujú tento pre človeka…

Skladovanie paradajok: Patria do chladničky, alebo nie?

Skladovanie paradajok: Patria do chladničky, alebo nie?

Zase sú otlčené, bez chute alebo sú prezreté? Ako správne skladovať paradajky, podporiť ich dozrievanie? Majú paradajky…

Kapustnica vs zelňačka

Kapustnica vs zelňačka

Kyslú kapustu milujú nielen Slováci. Jej obľuba je vysoká aj u našich západných susedov v Česku. U nás prevláda…

Bohatý zdroj vlákniny a vitamínov - sušené ovocie

Bohatý zdroj vlákniny a vitamínov - sušené ovocie

Sušenie ovocia je šetrný spôsob spracovania úrody zo záhrady a v minulosti patrilo medzi najjednoduchšiu formu zachovania…

Nákupný košík