Úvod / Články / Osvieženie interiéru zeleňou
Tlačiť

Osvieženie interiéru zeleňou

Princíp pestovania rastlín hydropóniou je pomerne jednoduchý a nenáročný na čas a prostriedky.

Osvieženie interiéru zeleňou

Hydropónia môže byť vítaným spoločníkom pre pestovanie aj vašich izbových rastlín. Jej princíp je jednoduchý, pestovaná rastlina je umiestnená do špeciálneho kvetináča, bez potreby pôdy alebo substrátu. Výživa rastlín je zabezpečená prostredníctvom koreňového systému, ktorý čerpá živiny zo špeciálneho vodného roztoku. Na upevnenie rastliny v kvetináči, aby držala tvar a polohu sa najčastejšie voľné miesto v ňom vyplní keramzitom.

Je potrebné rozlišovať čo je pestovanie hydroponicky a čo je pestovanie vodných rastlín.

Pri hydropónii je koreňový systém iba čiastočne ponorený do tekutiny, je možné takto pestovať mnohé druhy rastlín, bylín alebo ovocia či zeleniny. Pestovanie vodných rastlín má iné špecifiká a nároky, rastlina je celá ponorená vo vode v celej dĺžke koreňového systému a ten je uchytený na dne nádrže, jazera alebo inej vodnej plochy.

Kvetináč na hydroponické pestovanie je dvojplášťový. Vo vnútornej nádoby je umiestnené rastlina, ktorú pridržiava keramzit a vonkajší kvetináč. Vnútorný plášť má otvory cez ktoré prúdi ku koreňom výživa a do spodnej časti sa vkladá tableta s výživou. Dôležitým doplnkom pre pestovanie je hladinomer. Ten ukazuje výšku roztoku vo vonkajšej nádobe a podľa toho sa orientujeme pri dopĺňaní vodného roztoku.
Veľmi dobrú zálievku si urobíme z odstátej vody s teplotou približne 23 – 25 oC.  Polievame podľa ukazovateľa hladiny. Interval je zvyčajne 1 x do týždňa.
Výživu roztoku zabezpečia výživné tablety alebo hnojivá určené na hydroponické pestovanie. Pri ich výbere sa riaďte aj tvrdosťou vody, ktorú máte k dispozícii. Bežné hnojivá určené na rastliny pestované v pôde alebo substráte nie sú vhodným dopĺňaním výživy nakoľko sa pri nich počíta s tým, že rastlina bude čerpať živiny aj z pôdy.

Na hydroponické pestovanie je vhodné vyberať mladé rastliny s ohľadom na ich svetelné a teplotné potreby. Určite nie je vhodné umiestňovať takto pestované kvety či byliny k tepelnému zdroju alebo do prievanu. Je potrebné myslieť na to, že rastlina bude potrebovať viac priestoru pri rozrastení a mali by ste mať k nej čo najjednoduchší prístup na doplnenie závlahy.

Galéria k článku

K článku neboli pridané žiadne iné obrázky.

Komentáre k článku

Doposiaľ nebol pridaný žiadny komentár.

Komentáre môžu pridávať len registrovaní užívatelia.

Vybrané články

Prečo by ste nikdy nemali skladovať cibuľu so zemiakmi – plus ďalšie ovocie a zelenina, ktoré nejdú

Prečo by ste nikdy nemali skladovať cibuľu so zemiakmi – plus ďalšie ovocie a zelenina, ktoré nejdú

Všetko záleží na tom, ktoré druhy ovocia a zeleniny prirodzene vytvárajú etylén a ktoré absorbujú tento pre človeka…

Skladovanie paradajok: Patria do chladničky, alebo nie?

Skladovanie paradajok: Patria do chladničky, alebo nie?

Zase sú otlčené, bez chute alebo sú prezreté? Ako správne skladovať paradajky, podporiť ich dozrievanie? Majú paradajky…

Kapustnica vs zelňačka

Kapustnica vs zelňačka

Kyslú kapustu milujú nielen Slováci. Jej obľuba je vysoká aj u našich západných susedov v Česku. U nás prevláda…

Bohatý zdroj vlákniny a vitamínov - sušené ovocie

Bohatý zdroj vlákniny a vitamínov - sušené ovocie

Sušenie ovocia je šetrný spôsob spracovania úrody zo záhrady a v minulosti patrilo medzi najjednoduchšiu formu zachovania…

Nákupný košík