Úvod / Články / Na čo všetko je potrebné myslieť pri zakladaní záhradky – voda
Tlačiť

Na čo všetko je potrebné myslieť pri zakladaní záhradky – voda

Na čo všetko je potrebné myslieť pri zakladaní záhradky – voda

Pre každú rastlinu je voda drahocennou životnou vzpruhou. Bez nej by postupne hynula, až by vyschla úplne.
Polievanie záhradky, či zeleninovej alebo kvetinovej, sa stane vašou každodennou rutinou pokiaľ máte záujem dopestovať bohatú a chutnú úrodu alebo sa chcete tešiť z pestrofarebnosti nasadených kvetov.
Je niekoľko zásad ako správne polievať a zasadeným rastlinám neublížiť a radšej im pomôcť naštartovať rast a rodivosť. Správny čas na polievanie je v ranných alebo večerných hodinách. Je dôležité, aby sa záhony nepolievali počas dňa, keď na nich svieti slnko.
V chladnejších hodinách (skoré ráno alebo po západe slnka) dokáže pôda vodu lepšie absorbovať a rastlina má z nej väčší úžitok. Pôdu nechajte len mierne preschnúť a ak je to vo vašich možnostiach pravidelne ju skyprite. Prekopaním ostane pôda prevzdušnená, nadľahčená a prúdenie vzduchu a vody sa dostane ľahšie ku korienkom. Polievajte skôr ku koreňom, ako na listy. Ak polejete rastlinám listy vo večerných hodinách, budú vlhké celú noc a tým náchylnejšie na rôzne hubové ochorenia. Ak polejete listy ráno, slnko ich neprimerane vysuší a oni zožltnú. 
Je lepšie zalievať záhony menej často, ale výdatnejšou závlahou. Korene či už plytké alebo tie hlboko zakorenené, tak dokážu lepšie absorbovať zálievku a nakladať ňou. Skúsení záhradkári budú dávať pozor aj na teplotu vody. Vo všeobecnosti platí zásada, že by nemala byť chladnejšia ako teplota pôdy. No nie vždy je možné takýto ideálny stav dosiahnuť. Hlavne vtedy, ak polievate tečúcou vodou alebo vodou zo studne. Rôzne veľkokapacitné nádoby na vodu alebo sudy na vodu – či už zachytávate dažďovú vodu alebo si vodu naťahujete zo studne môže byť povestným rozlúsknutím tejto dilemy zásady.

Galéria k článku

K článku neboli pridané žiadne iné obrázky.

Komentáre k článku

Doposiaľ nebol pridaný žiadny komentár.

Komentáre môžu pridávať len registrovaní užívatelia.

Vybrané články

Kosím, kosíš, kosíme

Kosím, kosíš, kosíme

Zelená oáza v okolí domu môže byť skutočnosťou už čoskoro. Stačí iba pravidelná starostlivosť o trávnik v…

Prvé dozreté letné ovocie – čerešne

Prvé dozreté letné ovocie – čerešne

Bozk na 1. mája pod čerešňou prináša zaľúbencom lásku na celý rok. Kvitnúce a voňavé kvety čerešne sú k tomu…

Drobné záhradné ovocie

Drobné záhradné ovocie

Ríbezle patria medzi najrozšírenejšie drobné ovocie z našich záhrad. Ich pôvod závisí od ich odrody.

Nákupný košík