Úvod / Články / Metóda upratovania KonMari – Ako to, že funguje?
Tlačiť

Metóda upratovania KonMari – Ako to, že funguje?

„Keď sa rozhodujete, ktoré veci si ponechať - opýtajte sa srdca; keď sa rozhodujete, kde ich skladovať - opýtajte sa svojho domu!“

Metóda upratovania KonMari – Ako to, že funguje?

Medzinárodný bestseller. Úspešná televízna relácia. Nominácia na Emmy. Rady fanúšikov. A tím certifikovaných upratovacích poradcov pripravených zorganizovať svet. Od vydania knihy Upratané! ( v anglickom origináli „The Life-Changing Magic of Tidying Up“ ) bol vzostup Marie Kondo, autorky tejto knihy, raketový.
Ak aj nie ste nováčik v problematike upratovania podľa metódy KonMari, či už ste čítali knihu Upratané! alebo ste sa so spomínanou metódou stretli niekde inde – osvieženie princípov KonMari nemôže byť na škodu. Ak sa s KonMari stretávate po prvýkrát, priblížime vám v čom spočíva jej čaro.

Prečo práve upratovanie?

Upratovanie je mocný nástroj, ale nie je to cieľ. Skutočným cieľom upratovania je zbaviť sa neporiadku, aby ste mohli žiť život, aký chcete. Keď si pomocou metódy KonMari urobíte poriadok vo svojom dome, nemáte inú možnosť, ako počúvať svoj vnútorný hlas – pretože otázka, čo chcete vlastniť, je v skutočnosti otázkou toho, ako chcete žiť svoj život. Keď prehodnotíte, ktoré veci potrebujete a ktoré nie a usporiadate svoj domov, pripravíte pôdu pre obrovskú premenu. Toto je čaro upratovania!

Upratovanie je maratón, nie šprint

Kľúčovým prvkom filozofie Marie Kondo je upratovať naraz, a nie postupne. Občasné upratovanie – občasné darovanie starého oblečenia alebo upratanie nádob, v ktorých máte uložené veci – môže viesť k krátkym chvíľam pokoja, ale neporiadok sa vždy vráti.
Skutočné „veľké“ upratovanie, ktoré každý z nás zažije aspoň raz za život, napríklad pri sťahovaní, môže trvať niekoľko týždňov, aj keď rozhodne nemusí. Vyhraďte si priestor a čas, aby ste to urobili správne; vedzte, že to môže byť náročné, no výsledok stojí za to.

Predtým ako začnete...

Prvým krokom v metóde KonMari je predstaviť si svoj ideálny životný štýl. Ak to myslíte vážne s upratovaním touto metódou, ktorá navždy zmení váš život, toto je najdôležitejší krok – nemožno ho preskočiť.
Ujasnite si, prečo chcete upratovať a aký život chcete viesť, keď skončíte: Ako bude vyzerať váš deň? S kým sa budete obklopovať? Aké sú vaše emocionálne a duševné stavy? To sú otázky, nad ktorými sa treba zamyslieť v úplne prvom kroku tejto metódy.

Upratujte podľa kategórií a dodržujte správne poradie

Poriadok podľa kategórie – nie podľa miesta. Prechádzanie z miestnosti do miestnosti sťažuje skutočné pochopenie toho, čo vlastníte – a nevyhnutne povedie k odrazu. Poradie, v ktorom upratujete, je tajomstvom Mariinej metódy. Tým, že začnete s najľahšou kategóriou, zdokonalíte svoje rozhodovacie schopnosti a ujasníte si, čo vyvoláva radosť.
Poradie kategórií:
• Oblečenie
• Knihy
• Dokumenty
• „Komono“ – tento pojem zahŕňa predmety, ktoré nepatria do iných kategórií. Mohli by sme ho voľne preložiť ako „Rôzne“
• Predmety so sentimentálnou hodnotou
Zhromaždite všetko svoje oblečenie, napríklad z celého domu – zo šatníkov, úložných nádob, organizérov, kufrov atď. – a urobte obrovskú kopu. Akonáhle všetko oblečenie, ktoré vlastníte, na jednom mieste, je čas vrhnúť sa do dôsledného upratovania metódou KonMari.

Zamerajte sa na to, čo si ponechať

Mariina metóda upratovania je o výbere toho, čo si ponechať – nie toho, čoho sa zbaviť. Toto je ten najdôležitejší rozdiel tejto metódy od iných. Upratovanie je o radosti, preto venujte svoju energiu výberu predmetov, ktoré vo vás vyvolávajú radosť.
Tu je postup:
• Venujte sa položke po položke
• Opýtajte sa sami seba, či to vyvoláva radosť – mali by ste cítiť trochu vzrušenia alebo radosti z predmetu o ktorom sa rozhodujete
• Ak niečo pociťujete, nechajte si danú vec
• Ak nie, s vďačnosťou  sa ním rozlúčte
Podľa vyššie uvedeného poradia postupujte podľa týchto krokov – a podľa svojej intuície –kým neprejdete celý svoj majetok, jednu kategóriu po druhej.

S vďakou sa rozlúčiť s nepotrebným

Marie verí, že upratovanie je oslava, špeciálne časť, keď sa lúčite s nepotrebným. Máte príležitosť poučiť sa zo všetkého vo vašom živote, vrátane toho, čo už ďalej nebude súčasťou vášho života. Ak sa rozlúčite s niečím, čo ste často používali, poďakujte tomu za službu a za zlepšenie vášho života. Ak sa jedná o vec, ktorú ste nikdy nepoužili, naučilo vás to, že na niečo také vo vašom živote nemá žiadny účel. Hlboké premýšľanie o každej položke, ktorú vyhodíte, ovplyvní to, ako žijete a tiež spôsob, akým sa rozhodujete o nových veciach a ich potrebnosti. Ďalšou výhodou je, že veci, ktoré vy už nebudete potrebovať, môžu potešiť niekoho iného.

Dajte všetkému domov

Neporiadok je spôsobený neschopnosťou vrátiť veci tam, kam patria. Trik, ako sa po „veľkom“ upratovaní nikdy nevrátiť k neporiadku, je určiť pre každú vec miesto – domov pre každý jeden z vašich predmetov. Ale pamätajte: Predtým, ako budete premýšľať o skladovaní, je nevyhnutné, aby ste najskôr dokončili vyhadzovanie!
Ukladajte podobné predmety blízko seba a majte jednoduché úložné riešenia. Ak si nie ste istí, kam niečo umiestniť, zapamätajte si túto radu: Keď si vyberáte, čo si necháte, opýtajte sa svojho srdca; keď si vyberáte, kam niečo uložiť, opýtajte sa svojho domu!
Ľudí na celom svete priťahuje Mariina filozofia a metóda KonMari™ nielen preto, že funguje, ale aj preto, že je dôležité byť všímavý, introspektívny a pozerať sa dopredu. Upratovanie podľa metódy KonMari sa dokonca môže stať aj tzv. životným resetom – váš skutočný život sa môže začať po tom, ako si dáte dom do poriadku.

Galéria k článku

K článku neboli pridané žiadne iné obrázky.

Komentáre k článku

Doposiaľ nebol pridaný žiadny komentár.

Komentáre môžu pridávať len registrovaní užívatelia.

Vybrané články

Prečo by ste nikdy nemali skladovať cibuľu so zemiakmi – plus ďalšie ovocie a zelenina, ktoré nejdú

Prečo by ste nikdy nemali skladovať cibuľu so zemiakmi – plus ďalšie ovocie a zelenina, ktoré nejdú

Všetko záleží na tom, ktoré druhy ovocia a zeleniny prirodzene vytvárajú etylén a ktoré absorbujú tento pre človeka…

Skladovanie paradajok: Patria do chladničky, alebo nie?

Skladovanie paradajok: Patria do chladničky, alebo nie?

Zase sú otlčené, bez chute alebo sú prezreté? Ako správne skladovať paradajky, podporiť ich dozrievanie? Majú paradajky…

Kapustnica vs zelňačka

Kapustnica vs zelňačka

Kyslú kapustu milujú nielen Slováci. Jej obľuba je vysoká aj u našich západných susedov v Česku. U nás prevláda…

Bohatý zdroj vlákniny a vitamínov - sušené ovocie

Bohatý zdroj vlákniny a vitamínov - sušené ovocie

Sušenie ovocia je šetrný spôsob spracovania úrody zo záhrady a v minulosti patrilo medzi najjednoduchšiu formu zachovania…

Nákupný košík