Úvod / Články / Mami, oci, sťahujem sa do svojej izby
Tlačiť

Mami, oci, sťahujem sa do svojej izby

Nadišiel ten správy čas, aby aj vaše dieťa dostalo svoj vlastný svet. Nezabudnite, prosím, že izbičku chystáte pre dieťa, nie pre seba.

Mami, oci, sťahujem sa do svojej izby

Nastal ten správny čas zariadiť vášmu potomkovi jeho vlastný minisvet a vy sa strácate v závratnom množstve možností? Na začiatok úplne postačí, ak budete mať na mysli jednu jedinú vec – chystáte izbu pre dieťa, nie pre seba. Môžete síce svojím vkusom a predstavou jemne ovplyvňovať aj vkus svojho dieťaťa, no nezabúdajte na to, že deti sú osobnosti a je dôležité, aby sa v izbe cítili dobre predovšetkým oni. A teraz pár praktických tipov.

Základom správneho výberu je poznať potreby

Ak aj nie ste vyslovene „montessori typ“, niektoré zásady tejto pedagogiky rozhodne stoja za aplikovanie. Základným princípom je viesť dieťa k samostatnosti. No na to, aby veci dokázalo zvládnuť samo, potrebuje mať vhodné podmienky. V zásade ide o to, aby malo všetko primeranú veľkosť a výšku. Vstavané skrine až po strop sú praktickým riešením pokiaľ ide o množstvo úložného priestoru, no dieťa dočiahne maximálne na prvé dve police. Musíte mať teda predstavu o tom, aké množstvo vecí potrebujete reálne uskladniť. V duchu teraz veľmi moderného minimalizmu možno prehodnotíte, koľko oblečenia či hračiek dieťa v skutočnosti využije, a zistíte, že vám bude stačiť aj oveľa menšia a pre dieťa dostupná skrinka. Vopred zvážte, či potrebujete viac miesta na poskladané tričká a nohavice alebo vešiaky na šaty, či vášmu štýlu skladania vyhovuje viac polica alebo zásuvka, ale aj to, či dvierka na úložných priestoroch budú chrániť ich obsah pred zaprášením alebo vám budú naopak zavadzať a zdržiavať vás pri snahe o čo najrýchlejšie upratovanie. Pokiaľ ide o odkladanie hračiek, je dobré, ak ich má dieťa na očiach na otvorenej polici – prirodzene sa viac hrá s tým, čo vidí, no v prípade, že máte hračiek predsa len viac alebo potrebujete miesto na stavebnice či desiatky malinkých autíčok alebo loptičiek, určite oceníte rôzne boxy na hračky. Okrem toho, že vďaka nim poriadok v izbe nastolíte priam bleskovo, môžu byť aj príjemným dizajnovým doplnkom (napr. detský box Medveď, objem 55l, kolieska a možnosť stohovať).

Aj netradičný nábytok môže byť skvelým spôsobom ako dieťa osamostatniť

Veľmi praktickým riešením je takzvaný rastúci nábytok. Dnes už okrem stolov a stoličiek s nastaviteľnou výškou nájdete aj postele, ktoré môžete priebežne predlžovať podľa potrieb dieťaťa. Prvotná investícia je v prípade originálnych ručne vyrábaných kúskov možno trocha vyššia, no namiesto troch postelí budete niekoľko rokov potrebovať iba jednu. Čoraz väčšiu obľubu si získava prízemná posteľ, ktorá dieťaťu dopraje pocit samostatnosti a súčasne bezpečia v prípade, že má sklony k nočnému prevaľovaniu sa. Ak zariaďujete menšiu izbu alebo izbu pre niekoľko detí, poobzerajte sa po multifunkčných vychytávkach, ktoré ušetria nejeden meter štvorcový. Posteľ a zároveň knižnica, stôl a tabuľa na kreslenie, lavica na sedenie a truhlica – možností je neúrekom.
No a keď ste už vybrali tie najdôležitejšie kusy nábytku, pohrajte sa s detailmi. Práve detská izba je miestnosťou, kde môžete popustiť uzdu svojej fantázii. Vankúše, deky, koberčeky, obrázky, nástenky, stolné lampy, nástenné lampy či svetelné reťaze dodajú izbe to správne čaro. A keďže nemusí ísť o obrovské investície, môžete ich občas vymeniť, aby ste deťom ponúkli novú dávku inšpirácie.

Galéria k článku

K článku neboli pridané žiadne iné obrázky.

Komentáre k článku

Doposiaľ nebol pridaný žiadny komentár.

Komentáre môžu pridávať len registrovaní užívatelia.

Vybrané články

Prečo by ste nikdy nemali skladovať cibuľu so zemiakmi – plus ďalšie ovocie a zelenina, ktoré nejdú

Prečo by ste nikdy nemali skladovať cibuľu so zemiakmi – plus ďalšie ovocie a zelenina, ktoré nejdú

Všetko záleží na tom, ktoré druhy ovocia a zeleniny prirodzene vytvárajú etylén a ktoré absorbujú tento pre človeka…

Skladovanie paradajok: Patria do chladničky, alebo nie?

Skladovanie paradajok: Patria do chladničky, alebo nie?

Zase sú otlčené, bez chute alebo sú prezreté? Ako správne skladovať paradajky, podporiť ich dozrievanie? Majú paradajky…

Kapustnica vs zelňačka

Kapustnica vs zelňačka

Kyslú kapustu milujú nielen Slováci. Jej obľuba je vysoká aj u našich západných susedov v Česku. U nás prevláda…

Bohatý zdroj vlákniny a vitamínov - sušené ovocie

Bohatý zdroj vlákniny a vitamínov - sušené ovocie

Sušenie ovocia je šetrný spôsob spracovania úrody zo záhrady a v minulosti patrilo medzi najjednoduchšiu formu zachovania…

Nákupný košík