Úvod / Články / Krtko v záhrade
Tlačiť

Krtko v záhrade

Krtko je v princípe kamarát. Vďaka jeho usilovnému kopaniu je pôda oveľa vzdušnejšia bez toho, aby ste museli v pravidelných intervaloch brávať do ruky motyku či rýľ.

Krtko v záhrade

Krtko je v princípe kamarát. Vďaka jeho usilovnému kopaniu je pôda oveľa vzdušnejšia bez toho, aby ste museli v pravidelných intervaloch brávať do ruky motyku či rýľ. Jeho základnou potravou je to, čo vo svojej záhrade mať nechcete. A ešte aj vyzerá celkom milo. Nepresvedčili sme vás? Aj tak ho chcete zo svojho trávnika či záhonu vysťahovať? Tak skúšajte, čo zaberie na toho vášho. Obrňte sa ale trpezlivosťou. Krty sú totiž osobnosti, na každého platí niečo iné. A na pár vytrvalých jedincov, bohužiaľ, nič.

Mechanická zábrana a aromatické rastliny sa nájdu v každej domácnosti

Ako sa vraví, najlepším liekom je prevencia. Ak na ňu budete myslieť už pri zakladaní trávnika či vytváraní záhonov, ušetríte si starosti s následnou likvidáciou krtincov (Krtkov rozhodne nelikvidujte, aby vás nejaký ochranársky založený sused nezažaloval za týranie zvierat!). Jednou z možností sú sieťky, ktoré sa ukladajú do niekoľkocentimetrovej hĺbky, kotvia pomocou špeciálnych klincov, a tak krtkovi mechanicky bránia prekopať sa na povrch. Druhou možnosťou sú rastliny, ktoré do záhrady zasadíte. Niektoré fungujú ako pomerne účinné repelenty. Pokiaľ ide o okrasné rastliny, vyhľadajte si korunkovku kráľovskú alebo stavte na tradičné aksamietnice, narcisy a nechtík, z tých úžitkových krtkovi nevonia cesnak, cibuľa, ale ani čierna ríbezľa, zeler, bazalka či kôpor. Alebo stavte na deti či domácich miláčikov. Väčšina krtkov si na mačku či psa netrúfne a zľaknú sa aj pobehujúcich detí.

Voľba elektrického odpudzovača krtka môže byť nevyhnutým riešením pre vytrvalého jedinca

V prípade, že ste prevenciu podcenili (alebo máte jednoducho príliš dobrú zem na to, aby si ju krt nechal ujsť – sú to naozaj gurmáni), prichádza tvrdý boj. Zbrane môžeme rozdeliť do dvoch kategórií – tie, ktoré využívajú krtkov dobrý čuch, a tie, ktoré mieria na jeho citlivý sluch. Na vytvorenie „hluku“ môžete použiť vo vetre štrngajúce plechovky, rôzne druhy veterníkov, ale aj plašiče určené priamo na boj s krtkom. No a krtkov čuch nepoteší už spomínaná cibuľa či cesnak (do krtincov môžete zasypávať šupky z nich), pomarančová kôra, citrónová šťava, ocot a ricínový olej. Vyberte si ale tak, aby použitá zbraň neútočila aj na vaše zmysly. Je síce pekné, že cmar naliaty do krtinca vyženie malého záškodníka, no ak smrdí aj vám, radosť z trávnika bez krtincov si veľmi neužijete.
V zásade sa v záhrade chceme za každú cenu vyhnúť chémii, takže do úvahy pripadajú ešte mechanické riešenia – nejaký druh odchytu. Ak sa o to nepostará po záhrade voľne pobehujúca mačka, existujú rôzne druhy pascí, ktoré krtka odchytia, a vy ho následne „presadíte“ na vhodnejšie miesto.

Galéria k článku

K článku neboli pridané žiadne iné obrázky.

Komentáre k článku

Doposiaľ nebol pridaný žiadny komentár.

Komentáre môžu pridávať len registrovaní užívatelia.

Vybrané články

Prečo by ste nikdy nemali skladovať cibuľu so zemiakmi – plus ďalšie ovocie a zelenina, ktoré nejdú

Prečo by ste nikdy nemali skladovať cibuľu so zemiakmi – plus ďalšie ovocie a zelenina, ktoré nejdú

Všetko záleží na tom, ktoré druhy ovocia a zeleniny prirodzene vytvárajú etylén a ktoré absorbujú tento pre človeka…

Skladovanie paradajok: Patria do chladničky, alebo nie?

Skladovanie paradajok: Patria do chladničky, alebo nie?

Zase sú otlčené, bez chute alebo sú prezreté? Ako správne skladovať paradajky, podporiť ich dozrievanie? Majú paradajky…

Kapustnica vs zelňačka

Kapustnica vs zelňačka

Kyslú kapustu milujú nielen Slováci. Jej obľuba je vysoká aj u našich západných susedov v Česku. U nás prevláda…

Bohatý zdroj vlákniny a vitamínov - sušené ovocie

Bohatý zdroj vlákniny a vitamínov - sušené ovocie

Sušenie ovocia je šetrný spôsob spracovania úrody zo záhrady a v minulosti patrilo medzi najjednoduchšiu formu zachovania…

Nákupný košík