Úvod / Články / Krtko v záhrade
Tlačiť

Krtko v záhrade

Krtko je v princípe kamarát. Vďaka jeho usilovnému kopaniu je pôda oveľa vzdušnejšia bez toho, aby ste museli v pravidelných intervaloch brávať do ruky motyku či rýľ.

Krtko v záhrade

Krtko je v princípe kamarát. Vďaka jeho usilovnému kopaniu je pôda oveľa vzdušnejšia bez toho, aby ste museli v pravidelných intervaloch brávať do ruky motyku či rýľ. Jeho základnou potravou je to, čo vo svojej záhrade mať nechcete. A ešte aj vyzerá celkom milo. Nepresvedčili sme vás? Aj tak ho chcete zo svojho trávnika či záhonu vysťahovať? Tak skúšajte, čo zaberie na toho vášho. Obrňte sa ale trpezlivosťou. Krty sú totiž osobnosti, na každého platí niečo iné. A na pár vytrvalých jedincov, bohužiaľ, nič.

Mechanická zábrana a aromatické rastliny sa nájdu v každej domácnosti

Ako sa vraví, najlepším liekom je prevencia. Ak na ňu budete myslieť už pri zakladaní trávnika či vytváraní záhonov, ušetríte si starosti s následnou likvidáciou krtincov (Krtkov rozhodne nelikvidujte, aby vás nejaký ochranársky založený sused nezažaloval za týranie zvierat!). Jednou z možností sú sieťky, ktoré sa ukladajú do niekoľkocentimetrovej hĺbky, kotvia pomocou špeciálnych klincov, a tak krtkovi mechanicky bránia prekopať sa na povrch. Druhou možnosťou sú rastliny, ktoré do záhrady zasadíte. Niektoré fungujú ako pomerne účinné repelenty. Pokiaľ ide o okrasné rastliny, vyhľadajte si korunkovku kráľovskú alebo stavte na tradičné aksamietnice, narcisy a nechtík, z tých úžitkových krtkovi nevonia cesnak, cibuľa, ale ani čierna ríbezľa, zeler, bazalka či kôpor. Alebo stavte na deti či domácich miláčikov. Väčšina krtkov si na mačku či psa netrúfne a zľaknú sa aj pobehujúcich detí.

Voľba elektrického odpudzovača krtka môže byť nevyhnutým riešením pre vytrvalého jedinca

V prípade, že ste prevenciu podcenili (alebo máte jednoducho príliš dobrú zem na to, aby si ju krt nechal ujsť – sú to naozaj gurmáni), prichádza tvrdý boj. Zbrane môžeme rozdeliť do dvoch kategórií – tie, ktoré využívajú krtkov dobrý čuch, a tie, ktoré mieria na jeho citlivý sluch. Na vytvorenie „hluku“ môžete použiť vo vetre štrngajúce plechovky, rôzne druhy veterníkov, ale aj plašiče určené priamo na boj s krtkom. No a krtkov čuch nepoteší už spomínaná cibuľa či cesnak (do krtincov môžete zasypávať šupky z nich), pomarančová kôra, citrónová šťava, ocot a ricínový olej. Vyberte si ale tak, aby použitá zbraň neútočila aj na vaše zmysly. Je síce pekné, že cmar naliaty do krtinca vyženie malého záškodníka, no ak smrdí aj vám, radosť z trávnika bez krtincov si veľmi neužijete.
V zásade sa v záhrade chceme za každú cenu vyhnúť chémii, takže do úvahy pripadajú ešte mechanické riešenia – nejaký druh odchytu. Ak sa o to nepostará po záhrade voľne pobehujúca mačka, existujú rôzne druhy pascí, ktoré krtka odchytia, a vy ho následne „presadíte“ na vhodnejšie miesto.

Galéria k článku

K článku neboli pridané žiadne iné obrázky.

Komentáre k článku

Doposiaľ nebol pridaný žiadny komentár.

Komentáre môžu pridávať len registrovaní užívatelia.

Vybrané články

Ako vznikajú výrobky so skla

Ako vznikajú výrobky so skla

Príbeh skla je začal písať okolo roku 3000 pred našim letopočtom v starovekom Egypte. Pri archeologických vykopávkach…

Narodeninová torta

Narodeninová torta

V súčasnosti si už nevieme predstaviť oslavu narodenín bez tradičnej narodeninovej torty. Okrúhla torta ozdobená…

Uskladnite svoju úrodu až do jari

Uskladnite svoju úrodu až do jari

Dozreté ovocie a zeleniny si pýta svoje miesto v pivnici. Ako na to?

Jesenné práce v záhrade

Jesenné práce v záhrade

Rok postúpil do svojej predposlednej fázy a otočil list leta na nadchádzajúci jeseň. Lúče slnka nabádajú k leňošeniu,…

Nákupný košík