Úvod / Články / Kosím, kosíš, kosíme
Tlačiť

Kosím, kosíš, kosíme

Zelená oáza v okolí domu môže byť skutočnosťou už čoskoro. Stačí iba pravidelná starostlivosť o trávnik v jeho okolí.

Kosím, kosíš, kosíme

Či už patrí kosenie trávnika k aktivitám, pri ktorých relaxujete, alebo ho vykonávate len z donútenia, faktom ostáva, že ide o činnosť nevyhnutnú. Nie je to len otázka estetiky. Kosením trávnik zahusťujete a napomáhate tomu, aby v ňom rástlo len to, čo chcete. Tráva, ktorú pravidelne kosíte, lepšie tvorí odnože a nenechá sa utláčať rozrastajúcou sa burinou. Je tiež odolnejšia voči chorobám. Tak si to celé zhrňme:

Kedy? Od približne apríla až do októbra. Ako často? Odporúčaná frekvencia kosenia trávnika je raz až dvakrát týždenne, čo znamená, že ním strávite pomerne veľa času. Jasné, ak na to máte ten správny trávnik, môžete zainvestovať do robotickej kosačky. Ak nie, urobte všetko pre to, aby ste si kosenie zjednodušili. Koľko? Nikdy nie viac ako jednu tretinu výšky trávnika. Dôležité je mať na mysli funkciu trávnika a postupovať v súlade s ňou. Okrasný trávnik skoste nižšie a koste ho častejšie ako ten úžitkový. Pri vyšších letných teplotách koste trochu vyššie, aby ostala zachovaná dostatočná vlaha. Priemerná výška bežného trávnika okolo domu by mala byť tri až štyri centimetre


Čím? Ak máte menší trávnik, zverte ho elektrickej kosačke. Elektrické modely bývajú tichšie, ľahšie a ich prevádzka je lacnejšia. Aj benzínové kosačky však majú svoje výhody. Zvyčajne sú výkonnejšie. Neťaháte otravný kábel a nemusíte sa zamýšľať nad tým, kde sa nachádza zdroj energie. Aby ste ale s kosením nemuseli skončiť uprostred trávnika, je nevyhnutné mať vždy v zásobe dostatok benzínu. Podľa rozmerov trávnika si zaobstarajte niekoľko kanistrov, či už plastových alebo kovových, ktoré budete priebežne dopĺňať, keď budete mať cestu na čerpaciu stanicu. Benzín v nich uchováte bezpečne a na neobmedzene dlhý čas. Ak nepotrebujete veľké zásoby, zvoľte menší objem, aby bola manipulácia s kanistrom praktickejšia, ak ale potrebujete pohonné hmoty dopĺňať častejšie, v ponuke sú aj kanistre s objemom tridsať litrov. Akúkoľvek kosačku si však vyberiete, je nevyhnutné udržiavať ju v top forme, predovšetkým nože. Chcete, aby trávu zrezávali a nie trhali a strapkali.


A ešte pár dobrých tipov na záver. Pred kosením trávnik prebehnite a pozbierajte zabudnuté hračky, konáriky či kamene. Nepodceňujte vhodné oblečenie a obuv, ktorá vás bude chrániť. Vopred si naplánujte svoju „dráhu“ – aby ste sa nenachodili, aby trávnik vyzeral čo najlepšie, prípadne, aby ste sa nezamotali, ak máte kosačku s káblom. Koste suchú trávu a kôš na pokosenú trávu pravidelne vyprázdňujte.

Galéria k článku

K článku neboli pridané žiadne iné obrázky.

Komentáre k článku

Doposiaľ nebol pridaný žiadny komentár.

Komentáre môžu pridávať len registrovaní užívatelia.

Vybrané články

Domáca zázvorovica

Domáca zázvorovica

Ako môže ostrý a štipľavý zázvor podporiť našu imunitu? Okrem klasickej kombinácie strúhaného zázvoru, citrónovej…

Rastliny pestované vo vode

Rastliny pestované vo vode

Pestovanie rastlín vo vode, trend alebo nevyhnutnosť?

Čo s prebytkom ovocia – ovocná koža

Čo s prebytkom ovocia – ovocná koža

Neváhajte a prepadnite zdravému maškrteniu. Potešíte seba aj svoju imunitu.

Čo budete robiť prvý štvrtok v novembri?

Čo budete robiť prvý štvrtok v novembri?

Oslava úrody hrozna v prvej podobe.

Nákupný košík