Úvod / Články / Keramika na našom území
Tlačiť

Keramika na našom území

Hrnčiarska tradícia siaha veľmi hlboko do minulosti. Prejav výtvarného umenia v dekoračných predmetoch, praktická znalosť hrnčiarskeho kruhu, to všetko malo vplyv na jej formovanie.

Keramika na našom území

Už pred 29 tis. rokmi pred n. l. naši predkovia svoje výtvarné cítenie prejavili do prvého keramického nálezu plastiky, ktorý sa našiel na Morave v okolí Dolných Věstoníc. Soška Vestonickej venuše je považovaná za jednu z prvých keramických plastík ľudstva.

Už dávne doby ukázali ako naši predkovia dokázali zúžitkovať hlinu. Nebola to iba umelecká činnosť, ale aj výroba úžitkových predmetov. Prvé zmienky o špecializovanej hrnčiarskej výrobe na našom území sa datujú do obdobia Veľkomoravskej ríše. Z toho obdobia sa dochovali rôzne drobné nálezy črepov alebo ostatkov keramických výrobkov. Hrnčiarstvo sa ako samostatné remeslo začalo formovať v rannom stredoveku (9 – 12 st.) hlavne v osadách v okolí hradov.

Za väčším rozmachom hrnčiarstva v 12- - 13 . storočí stojí používanie rotujúceho kruhu poháňaného nohou. Hrnčiarstvo sa sústreďovalo hlavne do oblastí, kde bol dostatok hliny na výrobu črepu a dreva na kúrenie do pecí, ktoré slúžili na vypaľovanie.

Medzi najstaršie hrnčiarske cechy sa radí bratislavský, ktorého písomná zmienka pochádza z roku 1379. Na našom území neexistovala oblasť, ktorá nemala vlastnú tradíciu vo výrobe páleného črepu. Veľmi silným zastúpením bola hrnčiarska dielňa z oblasti Pozdišoviec na východe Slovenska. Regionálne dielne sa od seba odlišovali farbou vypáleného črepu, ktorý súvisel s použitou hlinou a zdobením výsledného produktu. K zániku mnohých dielni prišlo v čase mechanizácie výroby a používaniu smaltovaného riadu, ktorý bol trvácnejší ako hlinený.

So zánikom tradičnej hrnčiarskej kultúry, prišiel ÚĽUV s myšlienkou jej renesancie a s ich podporou sa stredisko v Pozdišovciach pretransformovalo a výtvarníčka pre keramiku Júlia Kováčikova-Horová pre túto dielňu pripravila súbor produktovej keramiky s dekoračným zdobením. Motív karičiek – tancujúcich postáv – s rôznymi obmenami je dodnes používaný na tejto keramike.

Zdroj: encyklopedia - uluv.sk

Galéria k článku

K článku neboli pridané žiadne iné obrázky.

Komentáre k článku

Doposiaľ nebol pridaný žiadny komentár.

Komentáre môžu pridávať len registrovaní užívatelia.

Vybrané články

Prečo by ste nikdy nemali skladovať cibuľu so zemiakmi – plus ďalšie ovocie a zelenina, ktoré nejdú

Prečo by ste nikdy nemali skladovať cibuľu so zemiakmi – plus ďalšie ovocie a zelenina, ktoré nejdú

Všetko záleží na tom, ktoré druhy ovocia a zeleniny prirodzene vytvárajú etylén a ktoré absorbujú tento pre človeka…

Skladovanie paradajok: Patria do chladničky, alebo nie?

Skladovanie paradajok: Patria do chladničky, alebo nie?

Zase sú otlčené, bez chute alebo sú prezreté? Ako správne skladovať paradajky, podporiť ich dozrievanie? Majú paradajky…

Kapustnica vs zelňačka

Kapustnica vs zelňačka

Kyslú kapustu milujú nielen Slováci. Jej obľuba je vysoká aj u našich západných susedov v Česku. U nás prevláda…

Bohatý zdroj vlákniny a vitamínov - sušené ovocie

Bohatý zdroj vlákniny a vitamínov - sušené ovocie

Sušenie ovocia je šetrný spôsob spracovania úrody zo záhrady a v minulosti patrilo medzi najjednoduchšiu formu zachovania…

Nákupný košík