Úvod / Články / Keramika na našom území
Tlačiť

Keramika na našom území

Hrnčiarska tradícia siaha veľmi hlboko do minulosti. Prejav výtvarného umenia v dekoračných predmetoch, praktická znalosť hrnčiarskeho kruhu, to všetko malo vplyv na jej formovanie.

Keramika na našom území

Už pred 29 tis. rokmi pred n. l. naši predkovia svoje výtvarné cítenie prejavili do prvého keramického nálezu plastiky, ktorý sa našiel na Morave v okolí Dolných Věstoníc. Soška Vestonickej venuše je považovaná za jednu z prvých keramických plastík ľudstva.

Už dávne doby ukázali ako naši predkovia dokázali zúžitkovať hlinu. Nebola to iba umelecká činnosť, ale aj výroba úžitkových predmetov. Prvé zmienky o špecializovanej hrnčiarskej výrobe na našom území sa datujú do obdobia Veľkomoravskej ríše. Z toho obdobia sa dochovali rôzne drobné nálezy črepov alebo ostatkov keramických výrobkov. Hrnčiarstvo sa ako samostatné remeslo začalo formovať v rannom stredoveku (9 – 12 st.) hlavne v osadách v okolí hradov.

Za väčším rozmachom hrnčiarstva v 12- - 13 . storočí stojí používanie rotujúceho kruhu poháňaného nohou. Hrnčiarstvo sa sústreďovalo hlavne do oblastí, kde bol dostatok hliny na výrobu črepu a dreva na kúrenie do pecí, ktoré slúžili na vypaľovanie.

Medzi najstaršie hrnčiarske cechy sa radí bratislavský, ktorého písomná zmienka pochádza z roku 1379. Na našom území neexistovala oblasť, ktorá nemala vlastnú tradíciu vo výrobe páleného črepu. Veľmi silným zastúpením bola hrnčiarska dielňa z oblasti Pozdišoviec na východe Slovenska. Regionálne dielne sa od seba odlišovali farbou vypáleného črepu, ktorý súvisel s použitou hlinou a zdobením výsledného produktu. K zániku mnohých dielni prišlo v čase mechanizácie výroby a používaniu smaltovaného riadu, ktorý bol trvácnejší ako hlinený.

So zánikom tradičnej hrnčiarskej kultúry, prišiel ÚĽUV s myšlienkou jej renesancie a s ich podporou sa stredisko v Pozdišovciach pretransformovalo a výtvarníčka pre keramiku Júlia Kováčikova-Horová pre túto dielňu pripravila súbor produktovej keramiky s dekoračným zdobením. Motív karičiek – tancujúcich postáv – s rôznymi obmenami je dodnes používaný na tejto keramike.

Zdroj: encyklopedia - uluv.sk

Galéria k článku

K článku neboli pridané žiadne iné obrázky.

Komentáre k článku

Doposiaľ nebol pridaný žiadny komentár.

Komentáre môžu pridávať len registrovaní užívatelia.

Vybrané články

Bezpečnostné opatrenie spojené s vírusom COVID-19

Bezpečnostné opatrenie spojené s vírusom COVID-19

Oznámenie spoločnosti RENEWABLE ENERGY SYSTEMS, s. r. o.

Talianske tiramisu

Talianske tiramisu

Talianske tiramisu patrí medzi najobľúbenejšie sladké koláčiky vôbec. Lahodná, ľahká chuť si našla cestu medzi…

Kyslá kapusta

Kyslá kapusta

Kyslá kapusta - vozila sa do Viedne, dostala sa do Nemecka a dnes má ochranu EÚ ako výrobok s chráneným označením…

Keramika na našom území

Keramika na našom území

Hrnčiarska tradícia siaha veľmi hlboko do minulosti. Prejav výtvarného umenia v dekoračných predmetoch, praktická…