Úvod / Články / Jesenné práce v záhrade
Tlačiť

Jesenné práce v záhrade

Rok postúpil do svojej predposlednej fázy a otočil list leta na nadchádzajúci jeseň. Lúče slnka nabádajú k leňošeniu, no pomaly sa treba prebrať z letargie vylihovania a naplánovať si postup prác.

Jesenné práce v záhrade

Rok postúpil do svojej predposlednej fázy a otočil list leta na nadchádzajúci jeseň. Lúče slnka nabádajú k leňošeniu, no pomaly sa treba prebrať z letargie vylihovania a naplánovať si postup prác.

Pripravte trávnik na jeseň

Pokiaľ svoju záhradu pravidelne kosíte, výška trávy vás neprekvapí. Poslednú kosbu môžete využiť aj na jemné zamulčovanie trávnika, čím ho jemne prikryjete výživnou perinou. Špeciálnymi hrabľami na lístie čistite trávnik v okolí listnatých alebo ovocných stromov už počas padania listov, nečakajte až na posledné zhodenie. Zároveň odstráňte aj napadané malé konáre  a vetvičky. Očistený trávnik sa tak môže vyhrievať v posledných lúčoch slnka.
Nový trávnik môžete založiť aj na jeseň. Je to vhodnejšie obdobie ako jar. Nová tráva bude mať lepší prísun vlhkosti a vody ako počas teplej jari, kedy by ste museli častejšie polievať. A benefitom naviac je čas, ktorý trávite v záhrade. Na jeseň ste v záhrade menej ako jar a tak si novú trávu nedošliapete.

Pozbierajte úrodu ovocných stromov

Zber úrody je najmilšou povinnosťou po celoročnej práci v záhrade a je jedno či sú to plody zo záhonov alebo stromov. Zdravú úrodu jabĺk, hrušiek alebo sliviek ukladajte do prepraviek a zazimujte v pivnici, zavarte či usušte. Možností je skutočne mnoho. Poškodené a obité plody, ktoré nie sú vhodné na úschovu a nemáte ich možnosť spracovať, pozbierajte a dajte na kompostovisko.
Stromy náležite ošetrite rezom a dostatočnou dávkou výživy v podobe hnojiva. Záhony poriadne vyplejte, odstráňte z nich burinu a dôkladne prerýľujte. Pôdu tým prevzdušníte.

Trvalky a bylinky v záhrade

Bylinky na záhone, ktoré sú trvalkami vám prinášali vôňu a chuť mnoho krát od skorej jari a skončia až na jeseň. Vhodné bylinky na sušenie sú tymián, mäta, šalvia a aj medovka. Rastlinky ostrihajte a vňate usušte vo vodorovnej polohe rozložené v jednej vrstve v polotieni až tieni. V zime sa potešíte šálkou voňavého čaju alebo chuťou v pripravovanom jedle. Zrezané a ostrihané rastliny na zimu pripravte zakrytím. Môžete na zakrytie použiť čo vám ponúka vaša záhrada – konáre ihličnanov po reze, slamu alebo lístie. Je dôležité, aby korene rastlín boli chránené pred mrazom.  Rovnako postupujte aj pri kvetoch. Zrežte ich, prihrňte na korene dostatočné množstvo pôdy a prikryte ich. Už neostáva nič iné, len vyčkať do budúcej jari, kým sa všetko znova preberie.

Kedy sadiť cesnak?

Je niekoľko druhov rastlín, zeleniny a stromov, ktorým vyhovuje jesenná výsadba. Medzi ne môžeme určite zaradiť cesnak. Prvé jarné tulipány vykúkajú zo zeme aj vďaka jesennej výsadbe. Cibuľky je možné sadiť v skorej jeseni, kedy ešte nemrzne. Je dôležité zvoliť teplejšie obdobie, aby sa mali čas zakoreniť. Ovocné stromčeky ako sú jablone, hrušky, slivky či čerešne môže sadiť na jeseň. Jamka by mala byť dostatočne hlboká a vyhnojená napríklad vlastným kompostom.

A čo zo záhradným nábytkom?

Každý jeden kus ocení ak bude zazimovaný. Plastový nábytok nemá rád striedanie mrazu, slnka a opätovného kolobehu, doslova sa vám tým časom rozmrví pod rukami. Drevený aj kovový nábytok neocení pobyt v mraze a chlade, schovajte aj ten. Samozrejmosťou by malo byť odloženie vankúšov, podušiek a diek do suchého a teplého prostredia. Zabráňte ich navlhnutiu, mohlo by dôjsť k zaplesniveniu a tým by sa úplne znehodnotili.

Galéria k článku

K článku neboli pridané žiadne iné obrázky.

Komentáre k článku

Doposiaľ nebol pridaný žiadny komentár.

Komentáre môžu pridávať len registrovaní užívatelia.

Vybrané články

Prečo by ste nikdy nemali skladovať cibuľu so zemiakmi – plus ďalšie ovocie a zelenina, ktoré nejdú

Prečo by ste nikdy nemali skladovať cibuľu so zemiakmi – plus ďalšie ovocie a zelenina, ktoré nejdú

Všetko záleží na tom, ktoré druhy ovocia a zeleniny prirodzene vytvárajú etylén a ktoré absorbujú tento pre človeka…

Skladovanie paradajok: Patria do chladničky, alebo nie?

Skladovanie paradajok: Patria do chladničky, alebo nie?

Zase sú otlčené, bez chute alebo sú prezreté? Ako správne skladovať paradajky, podporiť ich dozrievanie? Majú paradajky…

Kapustnica vs zelňačka

Kapustnica vs zelňačka

Kyslú kapustu milujú nielen Slováci. Jej obľuba je vysoká aj u našich západných susedov v Česku. U nás prevláda…

Bohatý zdroj vlákniny a vitamínov - sušené ovocie

Bohatý zdroj vlákniny a vitamínov - sušené ovocie

Sušenie ovocia je šetrný spôsob spracovania úrody zo záhrady a v minulosti patrilo medzi najjednoduchšiu formu zachovania…

Nákupný košík