Úvod / Články / Drobné záhradné ovocie
Tlačiť

Drobné záhradné ovocie

Ríbezle patria medzi najrozšírenejšie drobné ovocie z našich záhrad. Ich pôvod závisí od ich odrody.

Drobné záhradné ovocie

Ríbezle patria medzi najrozšírenejšie drobné ovocie z našich záhrad. Ich pôvod závisí od ich odrody. Červené ríbezle rástli v našich končinách na divoko, no časom sa šľachtením vypestovali domestifikované odrody. Čierne ríbezle majú pôvod v Severnej Ázii.

Plody sú bohaté na vitamín C. Za zmienku stojí aj obsah vitamínov B5, vitamín E a tiež železo, draslík, horčík, mangán. Dennú spotrebu vitamínu C pokryje do 50 bobuliek.

Tradícia domácich ovocných vín má u nás dlhoročnú tradíciu. Bohatá úroda ríbezlí je na to ako stvorená. Biele, červené a čierne – kombinácia pomeru je podľa vašich možností.  Chuť vína bude odrážať zvolenú odrodu. Biele ríbezle obsahujú menej kyselín a víno z nich je možné prirovnať ku klasickému hroznovému vínu. Víno z červených ríbezlí je výborné a samotné bobule sú veľmi dobre kombinovateľné s iným ovocím. Čierne ríbezle sú výrazné a víno z nich podporuje tvorbu červených krviniek.

Recept na domáce ríbezľové víno
2 l vody
1 kg kryštálového cukru
1 l ríbezľovej šťavy
Kvasinky

Dozreté ríbezle oberieme, prepláchneme čistou vodou a pomelieme na mlynčeku na ovocie alebo ich odšťavíme.  Do šťavy pridáme vodu a cukor premiešame, aby sa cukor rozpustil. Kvasinky si môžeme pripraviť aj vlastné. Je to jednoduché, len musíme na to myslieť vopred. Stačí hrozienka namočiť do vody cez noc. Nalejeme do pripraveného čistého pohára alebo demižóna a vzduchotesne uzavrieme korkovou zátkou, ktorej sme dali kvasnú zátku – bublák. Niekoľko týždňov necháme v chlade v pivnici. Môžeme stáčať hadičkou alebo víno prefiltrujeme cez čistú látku. Víno prelejeme do čistých fliaš a buď necháme ešte odstáť alebo ho necháme dozrieť.

Ríbezle sú výborné aj na priamu konzumáciu. Ak ich je nadbytok môžu sa spracovať rôznym spôsobom. Mraziť, zavárať, vyrábať šťavy, želé – džemy.

Galéria k článku

K článku neboli pridané žiadne iné obrázky.

Komentáre k článku

Doposiaľ nebol pridaný žiadny komentár.

Komentáre môžu pridávať len registrovaní užívatelia.

Vybrané články

Domáca zázvorovica

Domáca zázvorovica

Ako môže ostrý a štipľavý zázvor podporiť našu imunitu? Okrem klasickej kombinácie strúhaného zázvoru, citrónovej…

Rastliny pestované vo vode

Rastliny pestované vo vode

Pestovanie rastlín vo vode, trend alebo nevyhnutnosť?

Čo s prebytkom ovocia – ovocná koža

Čo s prebytkom ovocia – ovocná koža

Neváhajte a prepadnite zdravému maškrteniu. Potešíte seba aj svoju imunitu.

Čo budete robiť prvý štvrtok v novembri?

Čo budete robiť prvý štvrtok v novembri?

Oslava úrody hrozna v prvej podobe.

Nákupný košík