Úvod / Články / Domáca zázvorovica
Tlačiť

Domáca zázvorovica

Ako môže ostrý a štipľavý zázvor podporiť našu imunitu? Okrem klasickej kombinácie strúhaného zázvoru, citrónovej šťavy, medu a horúcej vody, z ktorého si urobíte skvelý čaj, vám odporúčame aj alternatívu pre dospelých.

Domáca zázvorovica

Zázvor (ďumbier lekársky) podporuje imunitu. Používa sa ako prvá pomoc pri prechladnutí a nádche. Obsahuje gingrol – látku, ktorá pôsobí ako liek na zmiernenie kašľa.

Pri kúpe koreňa dbajte na to, aby mal tenkú a pevnú šupku a bol bez otlčenia. Skladujte ho v suchu a v chlade, alebo v chladničke. Vyhýbajte sa jeho umiestneniu pri zdroji tepla, začal by klíčiť. Pred použitím je potrebné zázvor ošúpať. Na čaj ho používajte strúhaný alebo nakrájaný na kolieska – podľa vašej preferencie a akú štipľavosť máte radi. Čím je zázvor jemnejšie nastrúhaný až na vlákna, tým viac páli.

Hotovým zázrakom pevné zdravie a podporu imunity je šťava zo zázvoru kombinovaná s citrónom – populárny ginger shoot. Ten si môžete kúpiť hotový vo viacerých prevádzkach so zdravými potravinami, väčších supermarketoch ale našiel si cestu na do barov a kaviarní, ktoré ponúkajú čerstvo listované šťavy. Jeho príprava je nenáročná a je možná aj v domácich podmienkach.
Stačí vám asi 50 g čerstvo nastrúhaného zázvoru, šťava z dvoch citrónov a štvrť litra vody. Pomaly varte a keď zmes zovrie preceďte ju, nalejte do čistej fľaše a odložte do chladu, Spotrebujte do týždňa po malých dúškoch.

Niečo ostrejšie so zázvorom môžeme ponúknuť aj dospelým. Domáca zázvorovica – elixír, na ktorý prisahá nejeden lyžiar či skialpinista. Zahreje, posilní. Budete na ňu potrebovať iba pár ingrediencií a trpezlivosť.
Suroviny:
2 l číreho alkoholu – vodky, borovičky alebo domácej
0,5 kg nastrúhaného zázvoru
0,5 kg medu
Šťavu z 5 – 6 citrónov
Voliteľné korenie – škorica, kardamóm, klinčeky – nie je podmienkou


Do väčšieho skleneného pohára – aspoň 5 l postupne pridáme všetky suroviny a dôkladne premiešame. Uzatvoríme viečkom, aby sa do vnútra nedostal vzduch a odložíme na chladné miesto. Trpezlivo premiešavame každý deň, po týždni by mal byť výluh hotový. Scedíme cez jemné sitko alebo mušelín a nalejeme do pripravených čistých fliaš. Pripravená zázvorovica má trvanlivosť asi tri mesiace. No veríme, že sa minie skôr. Pite po dúškoch.

Galéria k článku

K článku neboli pridané žiadne iné obrázky.

Komentáre k článku

Doposiaľ nebol pridaný žiadny komentár.

Komentáre môžu pridávať len registrovaní užívatelia.

Vybrané články

Kapustnica vs zelňačka

Kapustnica vs zelňačka

Kyslú kapustu milujú nielen Slováci. Jej obľuba je vysoká aj u našich západných susedov v Česku. U nás prevláda…

Bohatý zdroj vlákniny a vitamínov - sušené ovocie

Bohatý zdroj vlákniny a vitamínov - sušené ovocie

Sušenie ovocia je šetrný spôsob spracovania úrody zo záhrady a v minulosti patrilo medzi najjednoduchšiu formu zachovania…

Bohatá úroda paradajok

Bohatá úroda paradajok

Každé leto si môžete užiť svieže voňavé paradajky. Sú skvelé v studenej kuchyni. Stačí ich nakrájať do šalátu…

Vtáčia búdka

Vtáčia búdka

Malé operence budú vítať každé sústo, ktoré im pripravíte do vtáčej búdky či kŕmidla. Počas mrazivých dní…

Nákupný košík