Úvod / Články / Čo s prebytkom ovocia – ovocná koža
Tlačiť

Čo s prebytkom ovocia – ovocná koža

Neváhajte a prepadnite zdravému maškrteniu. Potešíte seba aj svoju imunitu.

Čo s prebytkom ovocia – ovocná koža

Pokiaľ bola úroda jabĺk bohatá, tešte sa. Niečo odložte na uskladnenie, niečo si nechajte na konzumáciu. No ak sa už na čerstvé a zrelé jablko nedokážete ani pozrieť, skúste ho zúžitkovať aj inak ako v koláči, či nakrájané na plátky a usušené na horšie dni.

Netradičné spracovanie úrody

Núka sa možnosť pripraviť si ovocnú kožu. Tí, ktorí vyhľadávajú zdravú stravu sa už s ovocnými kožami určite stretli v rôznych bio obchodoch alebo obchodoch so zdravými potravinami. Predávajú sa balené vo forme roliek alebo plátkov, alebo ako nebalené rolky. Vynikajúce sú tie, ktorých konce sú namáčané do polevy z čokolády alebo karobu.

Stačí iba chuť niečo urobiť

Príprava takýchto roliek alebo plátkov nie je vôbec zložitá. Z ovocia získate maximum chuti a vitamínov za čo sa vám odvďačí imunita a zároveň získate zdravé maškrty. Na prípravu kože vyberajte dobre vyzreté ovocie, bez poškodení – je síce pravda, že ho budete mixovať, no chcete získať z neho čo najviac. Základom ovocnej kože je vytvorenie mixovaného, hladkého pyré z ovocia – jednodruhového alebo rôznej kombinácie. Veľmi obľúbenými sú rôzne mixy s banánom, ktorý dodá sladkosť a dobrú štruktúru. Zo zelených byliniek skúste použiť mätu alebo medovku, no nemusíte sa vyhnúť aj sušenému koreniu v podobe škorice, vanilky a kokosu.

Skúste náš odskúšaný recept:

2 jablká
2 banány
5-6 lístkov mäty

Ovocie poriadne rozmixujte do hladkého a vláčneho pyré. Pripravte si plech na pečenie – menšieho formátu cca 30 x 40 cm , ktorý vysteliete papierom na pečenie. Na neho vylejte hmotu a dôkladne ju rozotrite. Mala by mať hrúbku okolo 3 mm. Vložte do rúry vyhriatej na 45- 60 stupňov a sušte približne 5-6 hodín. Dvierka rúry nechajte pootvorené, aby sa vetralo. Ovocnú kožu je možné sušiť aj v sušičke či na slniečku.  Po vychladnutí stiahnite papier na pečenie a ovocnú kožu nastrihajte na pásiky, zrolujte alebo si vystrihnite tvar, ktorý uznáte za vhodný. Skladujte v uzatvorených sklenených pohároch.

 

foto: <a href="https://www.freepik.com">designed by Serhii_Bobyk - Freepik.com</a>

Galéria k článku

K článku neboli pridané žiadne iné obrázky.

Komentáre k článku

Doposiaľ nebol pridaný žiadny komentár.

Komentáre môžu pridávať len registrovaní užívatelia.

Vybrané články

Kapustnica vs zelňačka

Kapustnica vs zelňačka

Kyslú kapustu milujú nielen Slováci. Jej obľuba je vysoká aj u našich západných susedov v Česku. U nás prevláda…

Bohatý zdroj vlákniny a vitamínov - sušené ovocie

Bohatý zdroj vlákniny a vitamínov - sušené ovocie

Sušenie ovocia je šetrný spôsob spracovania úrody zo záhrady a v minulosti patrilo medzi najjednoduchšiu formu zachovania…

Bohatá úroda paradajok

Bohatá úroda paradajok

Každé leto si môžete užiť svieže voňavé paradajky. Sú skvelé v studenej kuchyni. Stačí ich nakrájať do šalátu…

Vtáčia búdka

Vtáčia búdka

Malé operence budú vítať každé sústo, ktoré im pripravíte do vtáčej búdky či kŕmidla. Počas mrazivých dní…

Nákupný košík