Úvod / Články / Čím nahradiť plastový obal na jedlo?
Tlačiť

Čím nahradiť plastový obal na jedlo?

Ekologický dlh, uhlíková stopa a neustále narastajúce množstvo odpadu. Aj také maličkosti, akými sú BIO obaly na jedlo, môžu aspoň v minimálnej miere našu planétu odbremeniť

Čím nahradiť plastový obal na jedlo?

Konzumná spoločnosťou, akou sme my ľudia si ani napriek varovaniam ekológov, aktivistov a v prvom rade vedcov neuvedomuje, že naša planéta našim správaním trpí. Ekologický dlh, uhlíková stopa a neustále narastajúce množstvo odpadu. Aj také maličkosti, akými sú BIO obaly na jedlo, môžu aspoň v minimálnej miere našu planétu odbremeniť.

Ekologické činy sú dnes často vnímané, ako akési trendy záležitosti. Pritom ide o drobnosti, ktoré aspoň v minimálnej (kozmetickej) miere, môžu životnému prostrediu prospieť. Riadne gastronomické zariadenia separujú odpad, iné ho dokonca recyklujú, používajú kovové slamky, ekologické obrúsky a mnohé sa orientujú aj na BIO obaly v prípade, že si jedlo ako zákazník beriete so sebou.

Cukrová trstina
Z čoho sú takéto obaly vyrábané? Neboj ta sa, nejde o žiadny recyklovaný plast a papier, ale o ekologické materiály, akým je napríklad, skutočne rastlina, cukrová trstina. Výrobky z cukrovej trstiny majú jemný povrch, držia si tvar, sú vhodné do mikrovlnnej rúry a predovšetkým sú biologicky rozložiteľné.

Papier
Papier je podobne veľmi ekologickým riešením, pretože je biologicky rozložiteľný a kompostovateľný. Zároveň je papier veľmi ľahký. Ide o obaly z tzv. lepenky, a teda ekologických papierových vlákien.

C-PLA alebo BIO plast
PLA alebo ekologický plast. To je polylactic acid alebo kyselina polymliečna. Ide o BIO plast, ktorý má podobné vlastnosti, ako plasty vyrábané z ropy. Základnou zložkou je kukurica, cukrová trstina a rastlinný olej. Bežne sú z tohto materiálu vyrábané plastové poháre na nápoje.

Teplotný limit
Takéto ekologické riešenie majú drvivú väčšinu výhod a ak si vezmeme do úvahy, že výrazne pomáhajú našej planéte, význam je ešte väčší. Miernou nevýhodou je, že maximálna teplota, ktorú BIO obaly znesú je obmedzená na 40 ° Celzia. Následne môže dôjsť k deformácii obalov alebo k ich poškodeniu.

 

 

Galéria k článku

K článku neboli pridané žiadne iné obrázky.

Komentáre k článku

Doposiaľ nebol pridaný žiadny komentár.

Komentáre môžu pridávať len registrovaní užívatelia.

Vybrané články

Nové ázijské chute

Nové ázijské chute

Kimči je tradičný pokrm, ktorý pochádza z Kórei, no populárny je aj v Japonsku. Je to príloha, ktorá sa pripravuje…

Praktické riešenie pre vašu donáškovú službu

Praktické riešenie pre vašu donáškovú službu

Ľudia sa tešia z ukončených protipandemických opatrení aj tým, že si vyjdu cez obedňajšiu prestávku do reštaurácie…

Všetko, čo potrebujete vedieť o rozmaríne – ako rozmarín pestovať, sušiť a skladovať

Všetko, čo potrebujete vedieť o rozmaríne – ako rozmarín pestovať, sušiť a skladovať

Rozmarín je skvelým doplnkom do každej záhrady – okrem využitia v kuchyni má aj priaznivé zdravotné účinky. Pri…

Voňavé kvety orgovánu v netradičnom spojení

Voňavé kvety orgovánu v netradičnom spojení

Biele, sýto ružové či jemne fialové zafarbenie kvetov prezrádza, že leto už nie je ďaleko.

Nákupný košík