Úvod / Články / Červená repa = cvikla, zdravie zo záhrady
Tlačiť

Červená repa = cvikla, zdravie zo záhrady

Červené bulvy cvikly sú tradične pestovanou zeleninou v našich záhradách. Je to nenáročná rastlina, ktorá prináša telu mnoho prospešných látok.

Červená repa = cvikla, zdravie zo záhrady

Pôvod cvikly je v Stredomorí a v Severnej Afrike. Prvý zápis o jej používaní pochádza z oblasti Babylonie spred tritisíc rokov. V staroveku, sa najme v Ríme, sa cvikla používa nielen na priamu konzumáciu, no využíval sa aj jej liečivý potenciál. Jej rozšíreniu pomohli rímske légie, ktoré ju priniesli aj do zvyšku Európy.

Pôvod v ďalekej krajine

Bulva cvikly sa konzumuje v surovom aj vo varenom stave. Surová cvikla sa hodí do rôznych šalátov alebo ako príloha k mäsitým pokrmom. Cvikla sa zvykne kombinovať s chrenom, pomarančami, orechami  a takto pripravený pomer sa zalieva majonézou, kyslou smotanou alebo zálievkou. Medzi najobľúbenejšiu prípravu u nás patrí jej naloženie do sladkokyslého nálevu ako uhorky a zasterilizovanie. V tomto prípade sa zvykne buď strúhať alebo sa krája na kocky a plátky. Sterilizovaná cvikla tvorí mnohokrát prílohu k teplému obedu alebo večeri.  Samostatnou kapitolou je používanie cvikle vo východnej Európe – tu je súčasťou tradičnej polievky boršč, ktorá je vývarom z mäsa, kapusty, zeleniny a cvikle. Okrem podzemnej časti sa zvyknú konzumovať aj listy mladej cvikly – na spôsob šalátu alebo tepelne upravené ako zvyknete pripravovať špenát. Obsahuje betakarotén, vápnik a železo.

Každá bunka v tele sa poteší

Konzumácia cvikly je telu prospešná v mnohých ohľadoch. Obsahuje betaín, ktorý zabraňuje kôrnateniu tepien a spevňuje vlásočnice. Aktivuje produkciu červených krviniek a tým okysličuje bunky. Pravidelná konzumácia má za následok zlepšenie nálady, spevnenie nechtov a žiarivé vlasy. Obsahuje veľké množstvo vlákniny, ktorá je prospešná pre trávenie, detoxikuje.

Nenáročná na prezimovanie

Cvikla sa dobre uskladňuje. Základom výberu sú pevné a nepoškodené kusy. Ukladajú sa do prepraviek pri skladovaní v pivniciach. V menšej miere znesú aj uskladnenie v chladničke, no nie dlhodobo.

Galéria k článku

K článku neboli pridané žiadne iné obrázky.

Komentáre k článku

Doposiaľ nebol pridaný žiadny komentár.

Komentáre môžu pridávať len registrovaní užívatelia.

Vybrané články

Kapustnica vs zelňačka

Kapustnica vs zelňačka

Kyslú kapustu milujú nielen Slováci. Jej obľuba je vysoká aj u našich západných susedov v Česku. U nás prevláda…

Bohatý zdroj vlákniny a vitamínov - sušené ovocie

Bohatý zdroj vlákniny a vitamínov - sušené ovocie

Sušenie ovocia je šetrný spôsob spracovania úrody zo záhrady a v minulosti patrilo medzi najjednoduchšiu formu zachovania…

Bohatá úroda paradajok

Bohatá úroda paradajok

Každé leto si môžete užiť svieže voňavé paradajky. Sú skvelé v studenej kuchyni. Stačí ich nakrájať do šalátu…

Vtáčia búdka

Vtáčia búdka

Malé operence budú vítať každé sústo, ktoré im pripravíte do vtáčej búdky či kŕmidla. Počas mrazivých dní…

Nákupný košík