Úvod / Články / Bohatá úroda paradajok
Tlačiť

Bohatá úroda paradajok

Každé leto si môžete užiť svieže voňavé paradajky. Sú skvelé v studenej kuchyni. Stačí ich nakrájať do šalátu alebo na mesiačiky a natrieť si nim chrumkavý chlieb s maslom. Milovníci cestovín ich zbožňujú v omáčke a hranolky bez kečupu si už ani nie je možné predstaviť.

Bohatá úroda paradajok

Paradajka má svoj pôvod v Strednej a Južnej Amerike. Aztécke a mayské kmene s nimi prišli do kontaktu asi 200 rokov pred našim letopočtom. V tejto oblasti je ich zastúpenie aj najširšie do počtu odrôd. Prvé zmienky o cielenej kultivácii pochádzajú z Mexika, kde sa v údolí Tehuacán našli prvé semienka týchto rastlín.

Je paradajka ovocie či zelenina?

Botanicky je paradajka považovaná za ovocie – bobuľa, ktorá sa skladá zo semenníka. Obsah cukru je nižší ako pri ovocí a tak je konzumácia paradajky prispôsobená skôr jej zeleninovému charakteru. Používa sa v studenej kuchyni a s obľubou je spracovaná aj tepelne vo forme omáčok.
Paradajka je tvorená vysokým podielom vody viac ako 90 % z obsahu. V menšej miere sú zastúpené sacharidy (5 %) a bielkoviny (2,5 %). Je zdrojom betakaroténu a vitamínu C.

Základom je pôda bohatá na živiny

Paradajky sa pestujú na otvorených priestranstvách záhrad a polí. V menej priaznivých klimatických podmienkach ich rast prebieha vo fóliovníku alebo skleníku. Sú to teplomilné rastliny, ktoré potrebujú aj dostatočnú zálievku. Slnko prospieva dozrievaniu plodov.
Pre dobrý rast rajčiakov je nevyhnutné, aby pôda mala dostatok živín. Dôležité je zastúpenie horčíka a vápnika. Tie sú zodpovedné za tvorbu pevnej štruktúry bunkových stien. Pri ich nedostatku sa listy skrútia a ožltnú. Mnohokrát si tento stav rastlín pestovatelia zamieňajú za signál k nedostatku vlahy. Extra tip: Pridajte do pôdy pri výsadbe paradajok rozdrvené vaječné škrupiny. Tento kuchynský odpad nestojí nič  a bude bohatým zdrojom chýbajúcich minerálov. Dajte si záležať a pomvrte ich čo  najviac, najlepšie na prášok a pridajte do pripravenej jamky na sadenie.  Rastliny získajú z pôdy dostatok výživy a odmenou bude bohatá úroda.

Vyžadujú slnečné stanovisko

Malým kokteilovým paradajkám s nízkym vzrastom sa bude dobre dariť aj na balkóne v kvetináči. Vysaďte ich z predpestovaných priesad v druhej polovici apríla – začiatku mája a počas celého leta budete mať pravidelnú zásobu čerstvých plodov. Výber balkónových paradajok  je bohatý. K dispozícii sú rôzne farebné odrody – žlté, pruhované, čierne a rozmanité tvary od klasických okrúhlych, podlhovastých až po hrušky.

Galéria k článku

K článku neboli pridané žiadne iné obrázky.

Komentáre k článku

Doposiaľ nebol pridaný žiadny komentár.

Komentáre môžu pridávať len registrovaní užívatelia.

Vybrané články

Prečo by ste nikdy nemali skladovať cibuľu so zemiakmi – plus ďalšie ovocie a zelenina, ktoré nejdú

Prečo by ste nikdy nemali skladovať cibuľu so zemiakmi – plus ďalšie ovocie a zelenina, ktoré nejdú

Všetko záleží na tom, ktoré druhy ovocia a zeleniny prirodzene vytvárajú etylén a ktoré absorbujú tento pre človeka…

Skladovanie paradajok: Patria do chladničky, alebo nie?

Skladovanie paradajok: Patria do chladničky, alebo nie?

Zase sú otlčené, bez chute alebo sú prezreté? Ako správne skladovať paradajky, podporiť ich dozrievanie? Majú paradajky…

Kapustnica vs zelňačka

Kapustnica vs zelňačka

Kyslú kapustu milujú nielen Slováci. Jej obľuba je vysoká aj u našich západných susedov v Česku. U nás prevláda…

Bohatý zdroj vlákniny a vitamínov - sušené ovocie

Bohatý zdroj vlákniny a vitamínov - sušené ovocie

Sušenie ovocia je šetrný spôsob spracovania úrody zo záhrady a v minulosti patrilo medzi najjednoduchšiu formu zachovania…

Nákupný košík