Úvod / Články / Ako vznikajú výrobky so skla
Tlačiť

Ako vznikajú výrobky so skla

Príbeh skla je začal písať okolo roku 3000 pred našim letopočtom v starovekom Egypte. Pri archeologických vykopávkach boli nájdené rôzne pozostatky váz, úžitkových predmetov a časti šperkov.

Ako vznikajú výrobky so skla

História skla

Príbeh skla je začal písať okolo roku 3000 pred našim letopočtom v starovekom Egypte.  Pri archeologických vykopávkach boli nájdené rôzne pozostatky váz, úžitkových predmetov a časti šperkov. Egypťania pri spracovaní skla dokázali pracovať aj s farbami a sklenené predmety boli rôzne ofarbené.
Vynašli sklenený materiál, ktorý je pomenovaný Fajansa. Je to keramický materiál z rozdrveného kremeňa, piesku a má sodno-vápenato-silikátovú glazúru. Tradičným spracovaním bolo obalenie hlineného jadra touto zmesou a následne vypálenie. Hlinený výpalok sa rozdrvil a ostal iba samotný sklenený výrobok. Táto éra bola spätá s odtieňom „egyptská modrá“. Je to farbivo, ktoré vzniklo spojením roztavenej siliky, medi, vápnika a špeciálneho prvku – nátronu (pevný hydroxid sodný).

Z čoho vzniká sklo

Sklo je pevná a krehká látka, ktorá vzniká roztavením kremičitého piesku pri vysokej teplote – cca 2 000 st. Celzia. Pre zníženie energetickej náročnosti sa v súčasnosti pri výrobe skla základná tavná zmes obohacuje o sódu a uhličitan draselný a pre zvýšenie odolnosti skla voči vode sa pridáva oxid vápenatý. Základnými surovinami pre dnešného priemyselného skla sú kremičitý piesok, oxid vápenatý, uhličitan sodný, oxid hlinitý a črepy skla so separácie a rôzne prísady, ktoré zmes vylepšujú.

Ako vznikajú výrobky zo skla

Roztavením základných prísad to iba všetko začína. Podľa typu prevádzky a jej produkcie sa postupuje niekoľkými spôsobmi. Sklo, ktoré sa používa v domácnostiach alebo v potravinárskom priemysle vzniká je najčastejšie fúkanie a liatie.
Fúkané sklo je základnou sklárskou technikou, ktorá sa využíva pri ručnej výrobe. Na sklársku píšťalu (tyč), ktorá je dutá sa zachytí roztavená sklenená hmota a fúkaním do otvoru a točením  sa na druhom konci vytvorí bublina, ktorá sa tvaruje. Túto techniku je možné použiť aj v mechanizovanej strojnej podobe. Takto sa najčastejšie vyrábajú rôzne fľaše, poháre alebo vázy.
Liatie je mechanizovaný spôsob výroby sklenených výrobkov. Do kovových alebo drevených foriem sa nalieva tekutá hmota, ktorá sa nechá ochladiť. Malým nedostatkom takýchto výrobkov je ich menej kvalitný povrch, no priaznivejšia cena konečného výrobku.

Sklo v domácnosti a v záhrade

Sklenené výrobky so skla ako sú fľaše, zaváraninové poháre, demižóny sú v obľube aj pre výborné izolačné vlastnosti a jednoduchú starostlivosť. Sú neoddeliteľnou súčasťou každého dňa. Ich výhodou je široká ponuka rôznych veľkostí,  objemov a použitia.

Galéria k článku

K článku neboli pridané žiadne iné obrázky.

Komentáre k článku

Doposiaľ nebol pridaný žiadny komentár.

Komentáre môžu pridávať len registrovaní užívatelia.

Vybrané články

Prečo by ste nikdy nemali skladovať cibuľu so zemiakmi – plus ďalšie ovocie a zelenina, ktoré nejdú

Prečo by ste nikdy nemali skladovať cibuľu so zemiakmi – plus ďalšie ovocie a zelenina, ktoré nejdú

Všetko záleží na tom, ktoré druhy ovocia a zeleniny prirodzene vytvárajú etylén a ktoré absorbujú tento pre človeka…

Skladovanie paradajok: Patria do chladničky, alebo nie?

Skladovanie paradajok: Patria do chladničky, alebo nie?

Zase sú otlčené, bez chute alebo sú prezreté? Ako správne skladovať paradajky, podporiť ich dozrievanie? Majú paradajky…

Kapustnica vs zelňačka

Kapustnica vs zelňačka

Kyslú kapustu milujú nielen Slováci. Jej obľuba je vysoká aj u našich západných susedov v Česku. U nás prevláda…

Bohatý zdroj vlákniny a vitamínov - sušené ovocie

Bohatý zdroj vlákniny a vitamínov - sušené ovocie

Sušenie ovocia je šetrný spôsob spracovania úrody zo záhrady a v minulosti patrilo medzi najjednoduchšiu formu zachovania…

Nákupný košík