Úvod / Články / Ako rýchlo vyčistiť detskú stavebnicu LEGO od prachu a baktérii
Tlačiť

Ako rýchlo vyčistiť detskú stavebnicu LEGO od prachu a baktérii

Naučte sa, ako odstrániť prach, vyčistiť a dezinfikovať tieto plastové kocky pomocou týchto odborných tipov.

Ako rýchlo vyčistiť detskú stavebnicu LEGO od prachu a baktérii

Miluje vaša rodina LEGO? Tieto po celom svete obľúbené kocky, ktoré sú zábavou pre deti, ale aj dospelých, prídu vhod počas dlhých večerov alebo kreatívnej hry. Ak ste fanúšikom LEGO kociek, chcete si byť istý, že ostanú čisté a vydezinfikované a to najmä, ak máte malé deti, ktoré majú tendenciu dávať si hračky blízko úst. A hoci je kľúčové vyčistiť všetky kocky, rovnako dôležité je mať prehľad o už postavených modeloch, pretože aj na vašich plastových majstrovských dielach sa môže časom hromadiť prach.
Aby sme vám pomohli zaistiť aby vaše LEGO ostalo bez prachu a čisté, oslovili sme odborníkov na čistenie, aby sa podelili o svoje najlepšie tipy a triky.

Prečo je dôležité čistiť LEGO?

Ak ste dospelým fanúšikom LEGO stavebníc, pravdepodobne si dáte veľký pozor na údržbu svojich modelov – ale pravidelné čistenie týchto kociek je obzvlášť dôležité, ak ich používajú hlavne deti, hovorí Vera Peterson, prezidentka spoločnosti Molly Maid. "Ako všetci vieme, deti si s vysokou pravdepodobnosťou vkladajú hračky do úst," hovorí. "Preto je obzvlášť dôležité dezinfikovať tieto hračky, vrátane LEGA, pretože na nich môžu byť baktérie."
Pri upratovaní myslite aj na iné stavebnice ako sú tradičné LEGO kocky, poznamenáva Mary Gagliardi, známa aj ako „Dr. Laundry“, interná vedkyňa a expertka na čistenie spoločnosti Clorox; iné alebo podobné stavebnice si tiež vyžadujú vašu pozornosť. „Okrem bežných kociek LEGO musia byť napríklad väčšie kocky Duplo používané mladšími deťmi tiež očistené a vydezinfikované, aby sa zabránilo šíreniu chorôb napríklad v zariadeniach starostlivosti o deti,“ hovorí. "Pretože sú vyrobené z tvrdého neporézneho plastu, môžu byť bezpečne ošetrené vhodným čistiacim a vodným roztokom."

Ako čistiť LEGO?

Prvým pravidlom pri čistení vášho LEGA je uchrániť ho pred nadmerným teplom. „Keďže LEGO je vyrobené z plastu, horúca voda ho môže zdeformovať,“ hovorí Peterson. „Najlepší a najbezpečnejší spôsob čistenia LEGO kociek je čistiť ich ručne; v umývačke riadu by sa mohli potenciálne zaseknúť  a pokaziť ju, umývačka môže poškodiť vaše LEGO alebo spôsobiť, že niektoré kocky úplne stratíte.“ Dôležité je vyčistiť LEGO kocky aspoň raz týždenne, najmä ak sa používajú denne.
 

Čo budete potrebovať?
• Oddeľovač kociek
• Plastovú nádobu
• Odmernú lyžicu
• Čistiaci prostriedok na riad
• Veľkú bielu osušku

Tu je návod, ako vyčistiť svoje LEGO podľa Gagliardiho:
1. Pomocou oddeľovača kociek ich rozdeľte na jednotlivé kúsky a pridajte ich do plastovej misky
2. Pridajte čajovú lyžičku saponátu do nádoby s LEGO kockami
3. Naplňte nádobu vodou nie teplejšou ako 40°C
4. Krúživým pohybom miešajte LEGO v čistiacom roztoku po dobu troch až piatich minút
5. Vylejte čistiaci roztok a potom kocky opláchnite čistou vodou, až kým nebude LEGO čisté a bez peny
6. Položte očistené kocky na bielu osušku a nechajte úplne vyschnúť na vzduchu. Môže to trvať, pretože na spodnej strane kocky je dosť priestoru, kde sa môže zachytiť voda – pravidelné otáčanie kociek na uteráku to pomôže urýchliť. Nastavenie ventilátora na cirkuláciu vzduchu nad kockami tiež pomôže skrátiť čas sušenia.

Ako očistiť LEGO od prachu?

Všetko LEGO, ktoré máte vystavené, by ste mali pravidelne čistiť od prachu, ktorý sa na ňom postupne hromadí. „Všetky rohy, výstupky a jedinečné tvary nie sú najjednoduchšie na čistenie, čo uľahčuje hromadenie prachu, ak sa LEGO pravidelne nečistí,“ hovorí Gagliardi a upozorňuje " že pri bežnom utieraní prachu nie je nutné rozoberať vaše majstrovské diela." Keďže tento proces je časovo náročný, modely LEGO stačí oprášiť len raz za mesiac, hovorí Gagliardi.
Čo budete potrebovať?
• Vysávač s hadicovými nástavcami
• Nylonovú sieťovinu
• Gumičky
• Štetec na make-up
• Fén
• Dezinfekčné obrúsky


Ak chcete očistiť svoje LEGO kocky od prachu, postupujte podľa týchto krokov:
1. Presuňte svoj LEGO model alebo súpravu na väčšiu pracovnú plochu (napríklad kuchynskú linku), kde ju môžete ľahko otáčať alebo rozdeliť na menšie časti, hovorí Gagliardi
2. Natiahnite nylonovú sieťku cez koniec hadicového nástavca na vysávači a zaistite ju gumičkou. Tým sa zabráni náhodnému nasatiu malých kúskov do vysávača
3. Začnite v hornej časti a použite štetec na make-up na odstránenie prachu a otáčaním podľa potreby vyčistite celú zostavu. Tip: Použite vysávač na okamžité vysávanie prachu tak, že pri utieraní pridržíte hubicu blízko štetca. Práca v dobre osvetlenom priestore vám uľahčí vidieť všetok prach a jeho vysávanie
4. Niektoré časti modelov môžu vyžadovať použitie fénu s chladným vzduchom na odstránenie prachu z vnútra, kde sa nezmestí štetec
5. Nezabudnite vyčistiť podklad, na ktorom je vaše LEGO vystavené. Použiť môžete dezinfekčné obrúsky

Ako dezinfikovať LEGO?

Je nevyhnutné zbaviť LEGO mikróbov a baktérií – ale čistenie a dezinfekcia nie je to isté. Kocky môžete dezinfikovať pomocou rovnakých prostriedkov, ako je uvedené vyššie pre bežné čistenie, plus niekoľko ďalších. „Kocky LEGO môžete jednoducho dezinfikovať roztokom dezinfekčného prostriedku a vody, pretože ide o tvrdý neporézny plast,“ hovorí Gagliardi. Toto je niečo, čo by ste mali urobiť, ak sa vaše dieťa hralo s kamarátom, ktorý mal nádchu – alebo ak ste dospelý a napríklad ste získali LEGO z „druhej ruky“, pred pridaním do svojho inventáru ich vydezinfikujte.
Čo budete potrebovať?
• Oddeľovač kociek
• Dve plastové misky
• Odmerku alebo odmerné lyžice
• Čistiaci prostriedok na riad
• Veľké biele osušky
• Plastové rukavice
• Dezinfekčný prostriedok

Pri dezinfekcii LEGO kociek postupujte podľa týchto krokov:
1. Pomocou oddeľovača rozdeľte kocky na jednotlivé kusy a pridajte ich do prvej misky
2. Pridajte čajovú lyžičku saponátu do nádoby s LEGO kockami
3. Naplňte nádobu vodou nie teplejšou ako 40 °C
4. Krúživým pohybom miešajte LEGO v čistiacom roztoku po dobu troch až piatich minút
5. Vylejte čistiaci roztok a potom kocky opláchnite čistou vodou, až kým nebude LEGO čisté a bez peny
6. Pripravte si dezinfekčný roztok: V rukaviciach pridajte 2 čajové lyžičky dezinfekčného prostriedku do 3 litrov vody (použite odmerku alebo odmerné lyžice, aby ste sa uistili, že máte správne množstvo dezinfekcie a vody)
7. LEGO ponorte na 6 minút do dezinfekčného roztoku
8. Dezinfekčný roztok zlejte a potom kocky niekoľkokrát dôkladne opláchnite čistou vodou
9. Preneste kocky na bielu utierku a nechajte uschnúť na vzduchu
Profesionálna starostlivosť
Profesionálna starostlivosť sa odporúča, ak vaše plastové kocky stratili farbu (najmä ak majú zberateľskú hodnotu), ale väčšinou si LEGO môžete bezpečne vyčistiť doma. Kocky, ktoré obsahujú elektronické alebo kovové súčiastky, by ste však mali len očistiť od prachu. „Týkalo by sa to napríklad elektrických železničných tratí, ktoré sa v minulosti vyrábali a sú pre zberateľov mimoriadne cenné, ako aj akýchkoľvek motorčekov,“ hovorí Gagliardi. „Týka sa to aj kociek s nálepkami, ktoré sa odlepia vo vode so saponátom alebo dezinfekciou.

Vaše obľúbené modely si s radosťou vystavte späť na čestné miesto a voľné kocky uložte do stohovacích zatvárateľných nádob. Predídete tým ich rýchlemu zaprášeniu a ušpineniu.

Galéria k článku

K článku neboli pridané žiadne iné obrázky.

Komentáre k článku

Doposiaľ nebol pridaný žiadny komentár.

Komentáre môžu pridávať len registrovaní užívatelia.

Vybrané články

Prečo by ste nikdy nemali skladovať cibuľu so zemiakmi – plus ďalšie ovocie a zelenina, ktoré nejdú

Prečo by ste nikdy nemali skladovať cibuľu so zemiakmi – plus ďalšie ovocie a zelenina, ktoré nejdú

Všetko záleží na tom, ktoré druhy ovocia a zeleniny prirodzene vytvárajú etylén a ktoré absorbujú tento pre človeka…

Skladovanie paradajok: Patria do chladničky, alebo nie?

Skladovanie paradajok: Patria do chladničky, alebo nie?

Zase sú otlčené, bez chute alebo sú prezreté? Ako správne skladovať paradajky, podporiť ich dozrievanie? Majú paradajky…

Kapustnica vs zelňačka

Kapustnica vs zelňačka

Kyslú kapustu milujú nielen Slováci. Jej obľuba je vysoká aj u našich západných susedov v Česku. U nás prevláda…

Bohatý zdroj vlákniny a vitamínov - sušené ovocie

Bohatý zdroj vlákniny a vitamínov - sušené ovocie

Sušenie ovocia je šetrný spôsob spracovania úrody zo záhrady a v minulosti patrilo medzi najjednoduchšiu formu zachovania…

Nákupný košík