Úvod / Články / 6 faktorov, ktoré určujú, ako často je nutné zalievať zeleninovú záhradu
Tlačiť

6 faktorov, ktoré určujú, ako často je nutné zalievať zeleninovú záhradu

Pomôžte svojej záhradke rásť pomocou spoľahlivého plánu zavlažovania

6 faktorov, ktoré určujú, ako často je nutné zalievať zeleninovú záhradu

Na rozdiel od domácich prác, ktoré si môžete naplánovať – ako je napríklad denné umývanie riadu, poprípade jeho nakladanie do umývačky riadu, sobotné pranie bielizne sobotu alebo stredajšie vynášanie odpadu – frekvencia zavlažovania vašej záhrady závisí od rôznych faktorov, niektoré máte pod kontrolou, no iné nie . Keďže nadmerné a nedostatočné zalievanie môže zabrániť vašim rastlinám dosiahnuť svoj plný potenciál, je dôležité, aby ste to urobili správne, pričom vám môže pomôcť pokiaľ zohľadníte šesť otázok, ktorým sa budeme venovať v tomto článku.

Koľko bolo zrážok?
V ideálnom prípade, hovorí Robert Westerfield, odborník na pestovanie úžitkových rastlín z University of Georgia, "väčšina zeleniny potrebuje 20 mm – 50 mm vody za týždeň." Zahŕňa to vodu, ktorou polievate svoje rastliny, ako aj zrážky, takže vašou prvou úlohou  je venovať pozornosť tomu, koľko zrážok padne na vašu záhradu. "Počasie v konečnom dôsledku určí frekvenciu zavlažovania. Ako záhradník si musíte byť vedomí poveternostných podmienok a frekvenciu zavlažovania založiť na teplote a zrážkach," dodáva Nancy Knauss, štátna hlavná koordinátorka pestovania úžitkových rastlín pre Univerzitu v Pennsylvanii. To znamená, že počas niektorých týždňov možno budete musieť zalievať každý druhý deň, zatiaľ čo v daždivejších častiach leta možno nebudete musieť polievať vôbec.

Aký typ pôdy máte v záhrade?
Je veľmi dôležité vedieť, aký typ pôdy máte vo svojej záhrade. "Piesočnaté pôdy bude potrebné zalievať častejšie, čo je spôsobené ich rýchlym odvodňovaním," hovorí Westerfield. "Veľkosť častíc je väčšia, takže voda ide von rýchlejšie." Bohatšie a hustejšie pôdy udržia vlhkosť dlhšie a pridanie dvoch až troch centimetrov mulča alebo kompostu okolo vašich rastlín môže tiež pomôcť udržať vlhkosť. "Čím viac organickej hmoty vo vašej pôde, tým viac vlhkosti pôda udrží," hovorí Knauss.

Máte vyvýšené záhony?
Záhon zasadený do zeme vo všeobecnosti stráca vodu pomalšie ako tie vyvýšené, hovorí Westerfield. "Vyvýšené záhony sa vysúšajú oveľa rýchlejšie, pretože bežne sa používa upravená, lepšia pôda, ktorá má dobrú schopnosť zakorenenia - ale voda prechádza cez tieto pôdy oveľa rýchlejšie," hovorí. "Ich výhoda, ktorou je, že dobre odvádza vodu, je zároveň aj ich nevýhodou – voda odteká tak rýchlo, že je potrebné ich mať stále pod dohľadom. Zálievka vo výške 20 mm – 50 mm vody je ideálna pre tradičnú záhradu v zemi." vyvýšený záhon bude s najväčšou pravdepodobnosťou vyžadovať častejšie zalievanie a väčšie množstvo vody."

Aké nástroje na zavlažovanie používate?
Metódy zavlažovania sa líšia, ale odborníci odporúčajú vyhnúť sa hornému zalievaniu – ako je napríklad  polievanie hadicou alebo postrekovačom - ktoré namáča listy rastliny namiesto koreňov, ktoré sú hladné po vlhkosti. "Aplikácia vody na listy zeleninových rastlín môže zvýšiť výskyt niektorých hubových a bakteriálnych chorôb, najmä ak sa aplikuje neskoro počas dňa," hovorí Knauss. "Navyše, akonáhle máte chorú rastlinu, horná zálievka môže rozšíriť patogény z chorej rastliny na okolité zdravé rastliny."
Namiesto toho sa odporúča využívať systém kvapkovej závlahy, ktorý pomaly zavlažuje korene pre hlbšie a dôkladnejšie zavlaženie. Takéto ľahko prispôsobiteľné systémy sa dajú zostaviť aj svojpomocne. „Ak dokážete poskladať Lego, môžete poskladať jednu z týchto stavebníc,“ potvrdzuje Westerfield. Okrem toho by ste mali dovoliť, aby sa ku koreňom vašich rastlín dostával prúd vody s nízkym tlakom rovnomerne. Majiteľom domov takéto kvapkové závlahové systémy poskytujú možnosť zapínať alebo vypínať jednotlivé sekcie, čím zaručujú, že zelenina v každej sekcii vašej záhrady dostane presne také množstvo vody, aké potrebuje.

Čo si zasadil?
Rôzne druhy zeleniny majú rôzne požiadavky na vodu. Westerfield poznamenáva, že napríklad uhorky a sladká kukurica sú dva druhy zeleniny, ktoré si vyžadujú naozaj dostatok vlahy – no žiadna rastlina rada nevysychá. "Mnoho zeleniny obsahuje viac ako 90 percent vody -  a tá voda musí odniekiaľ pochádzať!" hovorí Knauss. "Dôsledný prísun vody je nevyhnutný." Skvelým príkladom sú paradajky. "Niektoré odrody prasknú, keď rastliny prejdú obdobím sucha, po ktorom nasleduje nadmerná vlhkosť," hovorí. "Výdatné dažde alebo nadmerné zalievanie spôsobia, že sa dužina paradajky roztiahne rýchlejšie, ako môže rásť šupka, takže sa šupka rozštiepi, ale dôsledné zalievanie s 20 mm – 50 mm týždenne znižuje šancu, že sa jej dužina poškodí."

Aká mokrá je pôda?
Najúčinnejší spôsob, ako zistiť, kedy je čas polievať, je ten najjednoduchší: Zašpiňte si ruky. "Cíťte pôdu," hovorí Westerfield. "Ak je pôda vlhká - teda, ak tam cítite vlhkosť - asi by som sa zdržal. Nechcete, aby bola vaša rastlina v neustálom vlhku, no ak je naozaj suchá tzv. na kameň." , potom je čas opäť zavlažovať.“

 

zdroj: martastewart.com

Galéria k článku

K článku neboli pridané žiadne iné obrázky.

Komentáre k článku

Doposiaľ nebol pridaný žiadny komentár.

Komentáre môžu pridávať len registrovaní užívatelia.

Vybrané články

Prečo by ste nikdy nemali skladovať cibuľu so zemiakmi – plus ďalšie ovocie a zelenina, ktoré nejdú

Prečo by ste nikdy nemali skladovať cibuľu so zemiakmi – plus ďalšie ovocie a zelenina, ktoré nejdú

Všetko záleží na tom, ktoré druhy ovocia a zeleniny prirodzene vytvárajú etylén a ktoré absorbujú tento pre človeka…

Skladovanie paradajok: Patria do chladničky, alebo nie?

Skladovanie paradajok: Patria do chladničky, alebo nie?

Zase sú otlčené, bez chute alebo sú prezreté? Ako správne skladovať paradajky, podporiť ich dozrievanie? Majú paradajky…

Kapustnica vs zelňačka

Kapustnica vs zelňačka

Kyslú kapustu milujú nielen Slováci. Jej obľuba je vysoká aj u našich západných susedov v Česku. U nás prevláda…

Bohatý zdroj vlákniny a vitamínov - sušené ovocie

Bohatý zdroj vlákniny a vitamínov - sušené ovocie

Sušenie ovocia je šetrný spôsob spracovania úrody zo záhrady a v minulosti patrilo medzi najjednoduchšiu formu zachovania…

Nákupný košík